Turné dotáhl k triumfu Schlierenzauer, Koudelka skončil 5.

Turné čtyř můstků vyhrál poprvé v kariéře rakouský skokan na lyžích Gregor Schlierenzauer. V posledním závodě v Bischofshovenu, který byl kvůli hustému sněžení a silnému větru zkrácen na jedno kolo, obsadil třetí místo. Zvítězil další Rakušan Mogenstern. Roman Koudelka skončil šestý, celkově ještě o příčku lépe.

'Vyhrál jsem Turné,' raduje se Rakušan Gregor Schlierenzauer

'Vyhrál jsem Turné,' raduje se Rakušan Gregor Schlierenzauer | Zdroj: Reuters

Se závěrečným dílem letošního Turné si hodně pohrávalo počasí. Poté, co nejdřív odložilo a poté zrušilo kvalifikaci, dovolilo skokanům absolvovat pouze první kolo. Jury pak poslala závodníky i do kola druhého, to však brzy přerušila, posouvala, až ho nakonec anulovala a výsledky prvního kola uznala za konečné.

To patrně nejvíc mrzelo Rakušana Koflera, který měl jako jediný reálnou naději ohrozit lídra seriálu Schlierenzauera, ale skok naprosto pokazil, sotva se vešel do bodované třicítky a navíc přišel o celkové druhé místo. Přitom Kofler stihnul i druhé kolo, v němž předvedl nejdelší pokus dne - 140 metrů. Všichni lyžaři už se ale z můstku nesnesli, a tak se mu skok nepočítal.

00:00 / 00:00

Roman Koudelka je nadšený ze svého umístění na Turné čtyř můstků

Na druhou pozici se tak vyhoupl vítěz bischofshovenského klání Thomas Morgenstern, který dopadl na hranici 135 metrů, stejně jako druhý Bardal. Třetí místo bohatě stačilo Gregoru Schlierenzauerovi, Turné vyhrál celkově o více než 25 bodů.

"Bylo to náročné Turné už kvůli počasí a podmínkám, které panovaly, a já měl i štěstí. Konkurence byla také silná, navíc i v mém týmu. Je vlastně senzační, že jsme měli tak silné mužstvo. Pro mě je to samozřejmě neuvěřitelné, konečně se mi splnil ten sen, vyhrát Turné čtyř můstků. Je to něco hodně zvláštního," říkal Schlierenzauer.

Skvělou formu potvrdil i Roman Koudelka, který za 129,5 metru bral šestou pozici a celkově obsadil pátou příčku. "O tomhle jsem ani nesnil. Ve skrytu duše jsem věřil, že by to mohlo být do desátého místa, pak bych byl spokojený. Že to bude páté místo, to bych určitě nečekal," radovala se česká skokanská jednička.

Spolu s ním v Bischofshovenu bodoval i 22. Jakub Janda, kterému v konečném hodnocení patří 12. příčka, hned za ním skončil Lukáš Hlava. Ten ale na závod v dobrém vzpomínat nebude. Neustál dopad a v nemocnici mu diagnostikovali otevřenou zlomeninu nosu a naprasklou lícní kost.

David Jiroutek ke stavu Lukáše Hlavy

"Hlávka tady bude ležet do soboty, dopoledne se na něj přijde kouknout specialista," upřesnil reprezentační trenér David Jiroutek.

Na podmínky pak bude žehrat Jan Matura, kterého vítr "sfouknul" na pouhých 82 metrů a poslední místo.