U servismanů jsou nejtěžší dlouhé večery a krušná rána, říká bývalý biatlonista Holubec

Tomáš Holubec ukončil biatlonovou kariéru už po loňské sezoně, ovšem o účast na olympijských hrách ale nepřijde. Ze závodníka, jehož maximem bylo při dvou účastech pod pěti kruhy 32. místo, se stal servisman českého týmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Holubec (se synem Kryštofem), v pozadí Roman Dostál | Foto: Tomáš Kohout

„Je to změna. Při závodění jsem byl nervózní z výsledků, teď budu nervózní z toho, jestli dobře nemažeme,“ usmívá se Holubec a dodává, že pozice, do které nastoupil před touto sezónou, je pro něj příjemnější.

„Závodníci to mají daleko těžší, po závodě jsem přišel na hotel a byl jsem vyřízený. Tělo dostává při závodech pořádnou čočku, je vyždímané a musí se dávat chvíli dohromady. Jako servisák teď sice dělám osm nebo deset hodin denně, ale není to taková zátěž na tělo,“ podotýká Holubec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Biatlonista Holubec vyměnil závodění za práci servismana

Ještě v minulé sezóně byl Tomáš Holubec jedním z nich a doufal, že nastoupí jak na loňském domácím mistrovství světa v Novém Městě, tak na letošních olympijských hrách. Nevyšlo mu ani jedno, naposledy se s elitou poměřil v prosinci 2012 na Světovém poháru v Hochfilzenu.

„Plánoval jsem, že budu jezdit do olympiády, ale roky neskutečně rychle letí. Každý rok jsem si říkal, že ještě na mladé mám, ale mladí se začali zlepšovat a viděl jsem, že se rozdíl zmenšuje. Začínala to pro mě být čím dál větší dřina,“ říká Holubec, který připravuje lyže i jednomu z mladíků Michalu Krčmářovi.

Přestup mezi tým servismanů přinesl osmatřicetiletému pohodáři také více času na rodinu, přestože ho přes zimu ani tak není úplně moc. V této sezóně stráví mimo domov přibližně tři měsíce.

„Dříve jsem jezdil po závodech, každý jsem musel trénovat a jezdil jsem na soustředění. Teď vím, že mám práci na Světových pohárech, mezitím budu doma deset dnů, při kterých se můžu věnovat rodině čtyřiadvacet hodin denně,“ poukazuje na rozdíl mezi závoděním a prací servismana.

Chceme klid, dávají signál čeští biatlonisté. Před Soči dostanou nové SIM karty

Číst článek

Na soustředěních si totiž lyže připravují sami biatlonisté, přestože z lenosti na to prý někteří kašlou. Ale na olympiádě už zase budou mít k ruce celou partu servismanů včetně Holubce, který věří, že to českým závodníkům v Soči půjde.

„V životě nejsem takový optimista, jsem raději opatrnější. Něco mi ale říká, že nějaká medaile bude,“ myslí si Holub a pokud se nesplete, tak s dalšími servismany, trenéry a funkcionáři úspěch pořádně oslaví. Mnohem víc než sami biatlonisté.

„Nejtěžší na tom možná jsou ty dlouhé večery a někdy krušná rána,“ uzavřel humorně vyprávění o svých zkušenostech servismana českých biatlonistů bývalý závodník Holubec.

Jan Suchan, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme