V boji o ZOH v Soči věří pilot Vladimír Hladík hlavně čtyřbobu

Čeští bobisté vyrazili na startu olympijské sezony na Evropský pohár do německého Altenbergu. V ledovém korytě, které je nejblíž České republice, se ve dvojbobech tuzemským posádkám moc nedařilo, ale boj o Hry v Soči je teprve na začátku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

boby 2010, ZOH Vancouver 2010 Jana Vrby | Foto: Martin Bohman

Start téměř všech posádek doprovází tradiční hlasité povzbuzování, které vytváří jak diváci, tak realizační týmy a reprezentační kolegové. Ještě předtím, ale materiál, který v tomto sportu hraje někdy i rozhodující roli, prochází různými procedurami, někdy ne zrovna povolenými.

„Hlavním komponentem je skelet, třeba Italové ho mají od Ferrari a pak je to kovový rám. Dělá se z různých slitin, někdy i ne dovolených komponent. Řešili jsme, že některé státy to dělají ze slitin, které nemají vlastnosti, které by to mělo mít a přetírají to kvůli měření magnetizujícím nátěrem. Jinak před závodem kontroluje technická jury všechny boby,“ vysvětluje u startu v Altenbergu aktivní závodník, ale také funkcionář Martin Bohman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Evropský pohár do Altenbergu vyrazili bojovat o Hry v Soči dvě české posádky

„Boby se před před každým závodem leští klasickou automobilovou leštěnkou, aby se snížil odpor vzduchu, ale je otázka, jestli to opravdu pomáhá. Ale je to tradice,“ pokračuje Martin Bohman. Podle něj patří zdejší ledové koryto k jednomu z nejtěžších na světě, což na vlastní kůži poznal i mladý pilot Radek Matoušek, který ve čtvrtečním závodě svůj dvojbob převrátil.

„Já se schovám vepředu a brzdař se také schoval, tohle naštěstí nebyl drastický pád, protože nás to otočilo až na konci zatáčky. Pak jen doufáme, že se někde nožem nezasekneme. Naštěstí se tady nic nestalo. Já mám teď napadáno hodně, tak doufám, že se to zlepší,“ popisoval Radek Matoušek co se děje, když se ve více než 100 kilometrové rychlosti dostane bob do problémů.

Nový tým funguje dobře

Další česká posádka také s výsledkem - konkrétně 18. místem spokojena nebyla, ale pilot Vladimír Hladík věří, že se tým sehraje a po roli náhradníka na Hrách ve Vancouveru si v Soči vyzkouší i roli závodníka.

Český čtyřbob v ledovém korytě | Foto: Martin Bohman

„Věřím tomu, že se tam dostaneme spíš ve čtyřbobu, v tom se cítím lépe a nově sestavený tým docela dobře funguje i v tréninku, tak uvidíme, jaké budou výsledky a snad budou nakloněny k tomu, abychom se probojovali do Soči,“ doufá Vladimír Hladík, který by rád skončil se svou posádkou v zítřejším závodě čtyřbobů do desátého místa.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme