V Kitzbühelu se zrodil jeden z nejlepších lyžařů všech dob, Anton Sailer

O nejtěžším sjezdu sezóny Kitzbühelu toho bylo řečeno a napsáno už dost. Teď podíváme tak trochu nepřímo do jeho historie. V té totiž figuruje jedno velké jméno, Tony Sailer

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Legendární Toni Sailer.jpg | Foto: China daily

Anton Engelbert "Toni" Sailer se totiž právě v Kitzbühelu v roce 1935 narodil a na tamějších sjezdovkách získával první zkušenosti. Společně se sestrou Rosi a bratrem Rudolfem už od útlého dětství brázdili svahy Hahnenkammu.

Pouze Toni ale dosáhl na mezinárodním poli velkých výsledků. Když ve dvaceti letech odjížděl do Cortina d´Ampezzo, prorokovali mu odborníci úspěch, ale rozhodně nikdo netušil, že vyhraje všechny disciplíny, tedy sjezd obří slalom i slalom.

„Proč ne? Tohle jsem si říkal před odjezdem na olympiádu, když jsem slyšel, že nemám na to vyhrát všechny disciplíny. Mě tehdy nepřipadalo nijak složité jezdit rychleji než ostatní. Já se lyžováním jenom bavil. Dělal jsem ho od mala a vlastně to byla pořád hra, a to i když jsem byl dospělý,“ vzpomínal v jedné rozhlasové debatě Toni Sailer.

Protože tehdy se olympijský závod jel zároveň jako mistrovství světa, měl na krku hned šest zlatých medailí a přidal ještě jednu v kombinaci, která nebyla vypsána jako olympijská trať.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Kadeřábek o legendě světového lyžování Antonu Sailerovi

Vyhrát a skončit

O dva roky později byl Blesk z Kitzbühelu,jak se Sailerovi přezdívali, hvězdou samostatného světového šampionátu, kde do své sbírky přidal tři zlata a jedno stříbro. Když se ze šampionátu vrátil, šokoval přítomné rozhodnutím, že ve 23 letech končí se závodní kariérou.

„Ano udělal jsem to. Lyžování mě bavilo, ale nebylo to všechno co mě v životě zajímalo. Nechtěl jsem zůstat jen u toho. Navíc se přidaly problémy se zdravím a já nechtěl riskovat, že se vážně zraním a ostatní věci mi zůstanou navždy utajeny. Vždyť život není jenom sport.“

Sport, herectví a zpěv

Sailer se vydal na hereckou dráhu. Samozřejmě ani u ní lyže nedoložil. Z dvacítky filmů ve kterých hrál, prakticky v každém se s milovanými prkénky na plátně objevil. Nezůstal ale v uvozovkách pouze u sportování a herectví. Časem ho totiž zlákal i zpěv

To ale není rozhodně úplný výčet Sailerových aktivit. V letech 1972-76 byl technickým ředitelem a hlavním trenér rakouské lyžařské federace a v letech 1986-2006 ředitel na sjezdovce Hahnenkam.

Zároveň byl technický ředitel závodů FIS a čestným členem různých sportovních organizacích. V roce 2008 zjistili Sailerovi lékaři rakovinu hrtanu. 24.srpna 2009 právě této nemoci v Innsbrucku podlehl. Zemřel tak podle mnohých jeden z nejlepších lyžařů celé historie.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme