V Krkonoších vzniknou rozsáhlé lyžařské areály, ČSTV totiž pronajala svá střediska

Co znamená zkratka USA, jistě víte. Čeští lyžaři by mohli snít třeba o SAK - tedy Spojených areálech krkonošských. Ostatně, to je také zatím nadsazená vize majitelů i nájemců tamních největších středisek. Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou pronajaly ČSTV a Svaz lyžařů soukromým společnostem, aby jim areály vynášely, ale také se dočkaly investic. A ty by právě měly vést k různému propojování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skiareál v Horních Mísečkách

Skiareál v Horních Mísečkách | Foto: SKIAREÁL Špindlerův Mlýn

Více než miliardu korun musejí za 20 let investovat budoucí nájemci do skiareálů ve Špindlerově Mlýně a v Peci pod Sněžkou. Vzhledem k tomu na jak dlouho budou mít centra v pronájmu, to půjde prakticky do jejich majetku, takže se nebrání a projekty jsou velkolepé.

Akciová společnost Melida (půl na půl vlastněná slovenskou Tatra Mountain Resorts a Snowhillem) má v plánu třeba propojení Svatého Petra a Medvědína ve Špinlerově Mlýně v jeden areál.

„Nejdřív bych se rád sešel se zástupci KRNAPu a zjistit, co je možné. Spolu se schůzkou se zastupiteli radnice je to klíčové. Propojení Svatého Petra a Medvědína je téma diskutované roky, ale nevím jak je to s územním plánem a ve vztahu k přírodě. Propojení těhle dvou středisek je prvotní a zásadní investice,“ říká Igor Rattaj spolumajitel Tatra Mountain Resorts.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČSTV a SLČR pronajali skiareály v Krkonoších

Ta a Snowhill má investovat celkem 800 miliónů a na nájmu platit skoro 44 milióny korun ročně. Petr Hynek, jednatel společnosti Mega plus, která bude za 15 miliónů ročně provozovat areál v Peci pod Sněžkou, ho má v plánu propojit i s Černou horou s Jánskými lázněmi a dalšími dvěma středisky.

„Vize do budoucna je, že by tento region mohl disponovat až 50 km sjezdových a propojovacích tratí. Celkové investice připravujeme v řádu 800 milionů až jedné miliardy v následujících letech.“

V obou případech, kdy se k pronájmu rozhodly ČSTV a Svaz lyžařů ČR, jde o smělé plány, díky kterým mají areály konkurovat dalším provozovatelům, třeba Herlíkovicím. A tady dochází ke kuriózní situaci. Tomáš Němec vlastní nejen společnost Snowhill, pod kterou patří třeba právě areál v Herlíkovicích. Ale také má 10% v konkurenčním Špindlerově mlýně, který navíc bude napůl spravovat. ČSTV to nevadí, naopak.

„Musíte vycházet z toho, že to, co předchází Špindlu, Kněžická Hora, Bubákov a Herlíkovice, tak to už je dneska velký konkurenční subjekt. Pan Němec to v Herlíkovicích myslí vážně, takže je určitě lepší, když bude součástí byznysu, než aby mu škodil,“ říká Ivo Kaderka, který má v ČSTV lyžařské areály pod palcem.

Stranou investic prý ale nezůstane ani další velké krkonošské středisko - Harrachov. Tam by mělo vzniknout jakési národní centrum lyžování i pro olympijskou přípravu. A to nejen klasiků. Trénovat by tam měli i sjezdaři a slalomáři. Slibuje to Lukáš Sobotka, prezident Svazu lyžařů ČR.

„Špičkoví asi ne, ale určitě věkové kategorie talentované mládeže a podobně, tak by tam přípravu mohli absolvovat. Zapomněli jsme na akrobatické lyžování a snowboarding a nové freestylové disciplíny, které jsou z pohledu OH zajímavé. Když jim vytvoříme adekvátní podmínky, tak by mohli světové špičce konkurovat,“ říká Lukáš Sobotka. A jestli vám přijdou investiční plány poněkud roztříštěné, vězte, že padla i myšlenka na vytvoření jednotného krkonošského rezortu.

Tomáš Kohout, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme