V letech je důležitá uvolněnost, ví skokan na lyžích Koudelka

Většinu z nás by ani nenapadlo skákat na lyžích. Asi proto, že bychom na to nenašli dost odvahy. Ale pro dost lidí je tento sport i povoláním a ti si zvykli i na to, že v sezóně závodí na různě velkých můstcích. Nejčastěji na těch, kde skáčou kolem 120 až 140 metrů. Párkrát za rok - jako třeba o tomto víkendu - ale létají přes 200 metrů. Včetně nejlepšího z Čechů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Koudelka při kvalifikaci v Innsbrucku

Roman Koudelka při kvalifikaci v Innsbrucku | Zdroj: ČTK

Roman Koudelka patří nejen mezi světovou špičku, ale také mezi nemnoho univerzálních skokanů. Titul juniorského mistra světa vybojoval kdysi na středním můstku. Nejlepšího výsledku kariéry dosáhl před týdnem na velkém ve Willingenu.

Ale třetí skončil i na letech, před rokem v Harrachově. Takových borců moc nenajdete. Ale pořád platí jedno základní pravidlo. Když se skokanovi daří, tak všude a na všem.

„Určitě. Třeba mně nikdy neseděl můstek v Lillehammeru, nikdy jsem tam nebodoval, a letos jsem tam byl na velkém můstku dvanáctý, což pro mě byl velký úspěch. Takže se to jenom potvrdilo,“ říká Roman Koudelka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Roman Koudelka patří k univerzálním skokanům na lyžích, dobře zvládá i lety. V nich je prý důležité hlavně zvládnout techniku a uvolnit se

To pak skokan - nebo chcete-li letec - zvládne třeba i horší povětrnostní podmínky. Lety se ale od skoků přece jenom liší. A to, na čem záleží úplně nejvíce, je…

„Technika a uvolněnost,“ říká Lukáš Hlava, druhý z Čechů, který se probojoval z kvalifikace do dnešního závodu v Oberstdorfu. Ono uvolnění je hned dvojího druhu.

„Spíš asi horší bude takové to, když někdo moc chce, na těch letech je to pak hodně znát, že se to zhoršuje.“

Takže klid, chtělo by se dodat ke slovům Lukáše Hlavy o psychickém rozpoložení. A proč je to tak důležité? Když se rychleji rozjedete, což dělá při velikosti mamutích můstků kolem 100 kilometrů v hodině, také dále letíte. A déle - takže za těch pár sekund lze udělat víc chyb.

Klíčem je dynamický odraz

Podle Romana Koudelky je ale hlavní i to, být uvolněný při samotném odrazu. No jo, ale jak na to, když on sám je tím typem, který právě díky síle odrazu získává?

„Dynamický odraz, nohy mít dopnuté co nejvíc a od pánve nahoru se snažit tělo uvolnit a tahat ho víc do dálky. Není to vůbec jednoduché, ale pracovali jsme na tom a letos se mi to v sezoně docela dostkrát povedlo. Nevidím důvod, proč by to nemělo jít tady.“

A když se ten klid skloubí s odrazem a technikou, je z toho povedený skok i výsledek. Takže pak je u Romana Koudelky největší rozdíl mezi skoky a lety v tom, že mu více a déle fouká do dokořán otevřené pusy.

„To je pravda. Můj jazyk v letu víc nastydne,“ směje se Roman Koudelka. Jak na tom bude nejen jeho jazyk, ale hlavně jakých dnes dosáhne výsledků se dozvíme vpodvečer. První kolo závodu začne v 16 hodin.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme