V Novém Městě na Moravě už zasněžují a věří, že biatlonové tratě stihnou připravit

Dostatek sněhu pro biatlonové tratě v Novém Městě na Moravě by měla pomoci zajistit sněžná děla. Vyrábět ho začala během noci na dnešek, jakmile počasí jen trochu dovolilo. Závody IBU Cupu by se měly uskutečnit 9. a 10. ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněžná děla ve sportovním areálu v Novém Městě na Moravě vyrábějí sníh pro závodní tratě | Foto: Andrea Kratinová

První sníh začala vyrábět sněžná děla na novoměstském stadionu po půlnoci. Celkem osmnáct strojů ho chrlí na hromady, odkud se pak tisíce kubíků budou rozvážet na závodní tratě.

Pořadatelé věří, že do biatlonového klání, které se tu uskuteční o druhém lednovém víkendu, bude sněhu dost. „Něco bude rozhodně. Teď jde o to, jak ty teploty budou držet,“ uvedl ředitel biatlonového závodu Vlastimil Jakeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přípravě biatlonových tratí v Novém Městě na Moravě mluvil ředitel závodu Vlastimil Jakeš

Předpověď počasí, která počítá s tím, že následující týden budou teploty pod nulou, se zdá být poměrně příznivá.

„To by nám mohlo stačit, abychom udělali základ pro biatlonové tratě. Měli bychom mít čtyři kilometry, tak uvidíme, jestli to dokážeme. Stačily by nám i tři,“ podotkl Jakeš.

Pro výrobu umělého sněhu je důležité, aby se ochladilo pod nulu. Podle použité technologie se dá sníh vyrábět od -3, u některých typů však třeba až od -8 stupňů Celsia.

Výroba je také poměrně náročná na vodu – třeba vrtulové sněžné dělo vezme za minutu až 500 litrů – i na energii. Kvůli tomu také bude příprava novoměstských tratí dražší, byť na odhad konečných účtů je ještě brzy, protože bude záležet i na vývoji počasí.

„Může nás to stát třeba až milion korun, když budeme stříkat všechny tratě a nebude to úplně optimální,“ vysvětlil Jakeš.

Podobné starosti jako v Novém Městě na Moravě mají i pořadatelé Jizerské padesátky, která je rovněž naplánovaná na druhý lednový víkend.

Provozovatelé běžeckých stop na Jizerské magistrále čekali na mráz celou noc, kvůli počasí však nakonec spustili sněžná děla až nad ránem.

Sportovní areál v Novém Městě na Moravě. Na snímku ředitel biatlonového závodu Vlastimil Jakeš | Foto: Andrea Kratinová

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme