Ve skiatlonu zářil třetí Jakš, spokojený mohl být i pátý Bauer

Je naprosto vzácným a ojedinělým jevem, aby se mezi pěti nejrychlejšími běžci na lyžích v cíli závodu Světového poháru objevili dva Češi. Ale stalo se. Lukáš Bauer si v celkovém pořadí Tour de Ski polepšil z jednadvacátého na osmé místo, protože ve skiatlonu skončil pátý. Podobný skok se povedl Martinu Jakšovi, a to z dvacáté pozice na devátou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anketa Sportovec roku 2010 - Lukáš Bauer, běh na lyžích | Foto: Vojtěch Bureš | Zdroj: Český rozhlas

Čtyřiadvacetiletý lyžař v německém Oberstdorfu překvapil i sám sebe a třetí pozicí vyrovnal nejlepší umístění, kterého kdy ve Světovém poháru dosáhl. Diváci sledovali závod jako ze sportovní učebnice. Zběsilé tempo, navíc pětkrát vystupňované boji o rychlostní prémie, nezdařený pokus o únik a strhující finiš, na který zbylo dost sil i Martinu Jakšovi.

"V tom jsem si dával bacha, abych nespadl, protože jsem jednou zavrávoral. Ale nahoře jsem měl opravdu tuhý nohy a byl jsem úplně hotovej. Od prémie přes ten přechod to bylo opravdu těžký, kdybych nejel třetí, tak nevím. Zahlédl jsem, že za mnou dva jedou, tak jsem se snažil v rovince hlavně nespadnout," vykládal v cíli spokojený Jakš, který se po dvou letech trápení může spolehnout na dobré zdraví i formu a teď si také oživil vzpomínku na březen 2008, kdy v italském Bormiu poprvé a naposledy vystoupal na stupně vítězů po závodě Světového poháru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve skiatlonu zářil třetí Jakš, spokojený mohl být i pátý Bauer

"Dlouho jsem na takový závod čekal. Kdy budu mít sílu a chuť prostě jet a půjde to. Že když za to vezmu, tak budu na čele a to se teď po dlouhé době podařilo." A to se ještě Martin Jakš nechtěně a nikoli vlastní vinou zúčastnil hromadného pádu. Naštěstí pro něj až na konci klasického úseku těsně před přezouváním do bruslařských lyží. Takže dokázal udržet kontakt s nejrychlejšími a do závodu se vrátit, což pro spadnuvšího závodníka obvykle nebývá jednoduché.

"Dneska to naštěstí moc těžké nebylo. Ale kdyby byl člověk trochu ruplej, tak si myslím, že je to skoro nemožný. Psychicky to člověka srazí, ale mě se jelo výborně, takže jsem se zvedl a jel dál. Viděl jsem, že čelo není daleko, pak se navíc trochu zpomalilo a balík se sjel dohromady. A mě se jelo fakt dobře, takže mě to nějak extra nepoznamenalo. Kromě toho, že jsem to musel dojíždět."

Ovšem kdyby Martin Jakš nemusel dohánět pádem způsobenou ztrátu, mohl zaútočit na další bonusové sekundy. Takhle jich získal patnáct za to, že byl nejrychleji ze všech na první dotované metě čtyři a půl kilometru, a dalších pět za třetí místo v cíli. Lukáš Bauer sice skončil až pátý, ale na bonusech ubral ze svého celkového času v Tour de Ski dvacet pět sekund - na dvou rychlostních prémiích byl druhý, na jedné třetí. A hodně se rozčiloval na Nora Pettera Northuga, který ho připravil o další prémiové sekundy.

"Přichystal jsem se, že jakmile vystřelí před kopcem, že pojedu za ním a budu hlídat pozici. S tím, že se do toho ve správný čas vložím. Když začal zpomalovat, tak jsem ho chtěl předjet, ale on to vytušil a přejel taky. Tím se otevřela pravá strana, tak jsem přešíboval tam, ale stejně tak přejel on a kvůli tomu jsem úplně ztratil rychlost. Zprava nás tak předjel Cologna a ještě možná někdo. Takže jsem z boje o první nebo druhé místo na prémii, které bylo dá se říct jistý, skončil čtvrtý."

Pro Bauera je každá uspořená sekunda dobrá, aby se posunul v pořadí Tour co nejvýše. Stejně jako loni bude spoléhat na svou silnější italskou část seriálu, ale je smířený s tím, že na vítězství to letos stačit nebude. Už to tak vypadá, že stejně jako loni Bauer si prvenství v Tour po dvou letech zopakuje Švýcar Dario Cologna.

"Vidím, jak jezdí, co všechno zvládá a jakým stylem si to rozhoduje. Tak si myslím, že to je jednoznačný vítěz. Pokud se samozřejmě nestane nic nepředpokládaného," říká Lukáš Bauer, kterého v úterý čeká první volný den a ve středu sprint v italském Toblachu.

Jan Kaliba, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme