Výraznou českou stopu najdeme i v zákulisí Tour de Ski

Český tým patří na Tour de Ski v běhu na lyžích hlavně díky Lukáši Bauerovi k těm silnějším, výraznějším a soupeři respektovaným. Je součástí druhého sledu hned za skandinávskými lyžařskými velmocemi. Mezi novináři, kteří konvoj Tour doprovázejí, to ale poznat není. Například z Oberstdorfu, kde se jely poslední dvě etapy, přinášel původní zpravodajství a publicistiku jenom Český rozhlas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bauer s Jakšem jsou na Tour de Ski v patách vedoucí čtveřici závodu na 20 km ve Val di Fiemme

Bauer s Jakšem jsou na Tour de Ski v patách vedoucí čtveřici závodu na 20 km ve Val di Fiemme | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Nastal tak poněkud komický paradox - znatelnější česká stopa než v početné novinářské smečce je v pětičlenném týmu Mezinárodní lyžařské federace FIS, který se stará o hladký průběh a propagaci Tour de Ski.

„Je to takové rodinné složení. Jürg Capol jako šéf, Sandra Spitz jako mediální koordinátorka, Pierre Mignerey je asistent ředitele závodu Jürga plus já. Na Tour je nás o jednoho víc, protože práce je přeci jen hodně. Jsme taková menší skupina a vycházíme spolu dobře, protože přes zimu spolu trávíme mnohem víc času než s vlastními rodinami. Všechno jsou to spíš kamarádi, než jen pracovní kolegové,“ popisuje svůj kolektiv Michal Lamplot.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výraznou českou stopu najdeme i v zákulisí Tour de Ski

Zkušenosti má z pořadatelského týmu závodů v Novém Městě na Moravě a staral se také o sportovní část organizace mistrovství světa v Liberci. Tam si ho lidé z FIS vyhlédli, a tak už třetím rokem natáčí rozhovory s běžci na lyžích, které se pak objevují na webu Federace.

„Snažíme se přinášet spíš něco ze zákulisí, třeba o přípravě lyží, tréninku, regeneraci.“

Lamplotovi i celému běžeckému úseku FIS šéfuje Jürg Capol, což sice nezní příliš česky, ale tenhle chlapík už sedm let často pobývá v Říčanech u Prahy.

„Moje žena je totiž Češka. Na vás Češích se mi líbí mentalita a obdivuji, kam jste se za dvacet let od pádu komunismu dokázali posunout. Je znát, že máte motivaci a hlad po tom něčeho dosáhnout,“ říká Capol.

„Za ty roky jsem si mezi Čechy vytvořil hodně blízkých přátel, kteří mají - jak to říct - dobrého životního ducha,“ vypráví šéf běžeckého lyžování, kterého opravdu není těžké dostat k mikrofonu.

Příliš slabá čeština

Položit otázku jemu a šéfovi světového fotbalu Seppu Blatterovi, to se svou náročností liší asi jako celosvětová popularita Pettera Northuga a Lionela Messiho. Takže není těžké zjistit například to, co má nejvyšší představitel běhu na lyžích nejradši z českých jídel…

„Knedlík!“

… že se mu těžko záporně odpovídá na otázku, jestli se mu líbí české ženy….

„Co na to můžu říct, když mám českou manželku? Nemůžu si stěžovat…“

… a proč vlastně nezkusí v Českém rozhlase promluvit česky.

„Na to je moje čeština moc slabá. Zkouším ji používat jenom doma, ale děti mluví oběma jazyky, takže stejně vždycky skončíme u němčiny,“ říká Švýcar Capol, který ale kvůli nové práci bude od léta v Česku trávit podstatně méně času než dosud.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme