Vyšší pokuty i snižování kvót pro SP. Biatlonisté odsouhlasili svůj plán proti dopingu

Elitní biatlonisté světa mají svůj plán na boj proti dopingu. Konkrétní návrhy vymyšlené Michalem Šlesingrem odsouhlasili na večerní schůzce v německém Oberhofu závodníci zastupující většinu zemí Světového poháru. Teď žádají po Mezinárodní biatlonové unii IBU co nejrychlejší prosazení těchto bodů, jinak chtějí protestovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michala Šlesingra vynesla čistá střelba na 8. místo

Michala Šlesingra vynesla čistá střelba na 8. místo | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Doživotní zákaz startu na olympijských hrách a mistrovství světa pro ty, kteří prokazatelně dopovali.

Snížení kvót pro start ve Světovém poháru pro národní federace, jejichž biatlonisté dopovali.

Zvýšení horní hranice pro pokutu za doping z 200 tisíc eur.

Víc informací o současném vyšetřování ruského dopingu.

To jsou čtyři hlavní požadavky, které má na Mezinárodní biatlonovou unii skupina několik desítek biatlonistů startujících ve Světovém poháru v čele s jeho pětinásobným celkovým vítězem Martinem Fourcadem z Francie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návrhy pravidel vymyslel český biatlonista Michal Šlesingr

Z dalších hvězd se středeční večerní schůzky, která v Oberhofu trvala více než hodinu a půl, zúčastnili třeba Francouzka Dorinová-Habertová, Němec Schempp, Američan Bailey nebo Norové Svendsen s Johannesem Bö, ti ale odešli zhruba v polovině.

A také Rus Šipulin, který zůstal celou dobu. V úvodu si stejně jako ostatní vyslechl od generální sekretářky IBU Nicole Reschové, jak probíhá objasňování ruského dopingového systému, pak se zapojil do diskuse a nakonec nebyl proti Šlesingrovým námětům.

„Myslím, že hlavní je, že jsme se o tom mezi sportovci začali bavit, je to opravdu vážné pro všechny federace. Je dobré, že se můžeme sejít v jedné místnosti, pokládat si otázky. Máme k tomu hodně důvodů, je tady hodně kontroverzí uvnitř týmů a teď jsme tady o tom všem mohli dohromady mluvit,“ pochvaloval si Šipulin.

Návrh vymyslel naštvaný Šlesingr

„Mě tohle téma hrozně štve. Strašně mě frustruje, že každou chvíli se objeví pár nasypaných sportovců,“ říká ke své motivaci k sepsání požadavků na IBU v rozhovoru pro Český rozhlas Michal Šlesingr.

„Já dopovat nechci a zároveň chci, aby závody byly spravedlivé. Ne hra kočky s myší, koho chytí a koho ne. Na spoustě tréninků mi to při lyžování vrtalo hlavou,“ dodává.

A tak si sednul k počítači a sepsal pár bodů, které by do budoucna měly více odrazovat sportovce i národní federace od dopování.

„Chci třeba, aby IBU prosadila změnu nominačních kritérií na olympiádu a mistrovství světa. Sportovec s dopingovou minulostí, u kterého bude zřejmé, že nedostal trest třeba jen za špatné vyplnění formuláře o svém pobytu pro dopingové komisaře, by měl mít na tyto akce doživotní zákaz,“ vysvětluje mistr světa ze smíšené štafety z roku 2015.

„Co by mohlo federace bolet, je krácení kvót národním federacím pro Světový pohár. Jen musíme tenhle systém ještě domyslet. Jestli zavést nulovou toleranci, že za dopujícího sportovce přicházíte o jedno místo pro Světový pohár, nebo to udělat až třeba při druhém sportovci během dvou let,“ zamýšlí se Michal Šlesingr.

„Potom chceme zvýšit maximální možnou pokutu. 200 tisíc eur sice pro některé národní federace může být likvidační, ale pro jiné to zase vůbec nic neznamená.“

Pokud IBU požadavky nevyslyší, přijde protest

Návrhy chce skupina biatlonistů doladit ideálně během pár dnů a pak je předat Mezinárodní biatlonové unii, po které bude požadovat co nejrychlejší prosazení aspoň některých z těchto bodů.

„U těch změn budoucího postihování dopingu můžou jednat velice rychle, tady jich toho času opravdu nemusíme dávat tolik,“ říká Šlesingr.

Pokud IBU požadavky elitních biatlonistů rychle nesplní, dočká se pravděpodobně protestu. Šlesingr, Fourcade a spol. zvažují například to, že by do některého ze závodů Světového poháru nastoupili opožděně.

„Stoprocentně by to bylo do konce sezóny, spíš si myslím, že se to musí odehrát ještě v tomhle trimestru,“ odhaluje momentálně 24. muž celkového pořadí Světového poháru.

V aktuálním trimestru následují po Oberhofu v nadcházejícím týdnu další německé středisko Ruhpolding a týden nato italská Anterselva.

Jan Suchan, VM Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme