Za měsíc začíná krasobruslařské ME, Češi myslí na dvě medaile

Přesně za měsíc začíná v Sheffieldu mistrovství Evropy v krasobruslení. I o víkendu ukončený domácí šampionát potvrdil, že spoléhat na něm budou čeští fanoušci především na dva mužské zástupce Michala Březinu a Tomáš Vernera. Do dějiště evropského šampionátu dorazí ve zcela odlišných pozicích, oba dva ale se stejným cílem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká medailová naděje na krasobruslařském ME Michal Březina

Česká medailová naděje na krasobruslařském ME Michal Březina | Foto: Michal Jurman

Tím, kdo bude patřit nejen k medailovým nadějím, ale i favoritům na zisk evropského titulu, totiž bude brněnský Březina.

Letos se mu vyhnula zranění, vyhrál úvodní podnik série Grand Prix a nakonec se probojoval i do samotného finále. Pyšnit se tak před mistrovstvím Evropy může vizitkou momentálně druhého nejlepšího Evropana za Španělem Fernandézem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za měsíc začíná krasobruslařské ME, Češi myslí na 2 medaile

„Zatím jsem celkem spokojený, sice ještě dělám trochu chybičky, ale už se to lepší, tak doufám, že na dalších závodech už to bude úplně bez chyb,“ říká Březina, který musel v této sezoně už dvakrát změnit brusle a únava z nabitého programu se odrazila na domácím ostravském šampionátu, ve kterém nakonec podlehl Vernerovi.

Přesto Březina věří, že právě nyní nastala chvíle, kdy zlomí své předchozí neúspěchy na evropských šampionátech, ve kterých se mu paradoxně zatím daří méně než na těch světových, na kterých za poslední dva roky vybojoval dvě čtvrtá místa.

„Už odmalička jsem míval trochu lepší formu na konci sezony, na čemž se podepsalo i to, že na začátku jsem býval dost často zraněný, takže jsem neměl ani čas se na mistrovství Evropy připravit tak, jak bych chtěl. Letos je to ale trochu jinak, tak snad to bude na evropském šampionátu vypadat trochu líp.“

Zdravotní problémy Vernera

V hodnocení celé sezony na totéž spoléhá i Tomáš Verner, mistr Evropy z roku 2008, který na sebe tentokrát nechtěně vzal rok staré zdravotní komplikace Březiny.

Kvůli vyskakující plotýnce tak rodák z Borovan nakonec absolvoval jediný mezinárodní závod Grand Prix v Japonsku a starosti o budoucnost své kariéry zaznamenal i u ostatních bruslařů - a dokonce i u rozhodčích.

„Není to soucit, ale sportovci se mnou cítí a rozhodčí mají starost, přeci jen je tohle zranění složitější, ne jako zlomenina, která se zahojí a můžu zpátky do tréninku,“ říká Verner.

Krasobruslař Tomáš Verner na evropském šampionátu v Bernu | Foto: Michal Jurman

„Myslím, že rozhodčí čekají na to, kdy se vrátím na led v dobré formě, aby měli co rozhodovat, protože to se v Japonsku vůbec nepovedlo a já se těším na svůj první mezinárodní start, kde budu moct předvést to, co jsem natrénoval,“ míní Verner, který se už druhým rokem připravuje v kanadském Torontu.

Přes zmíněné zdravotní problémy přitom věří, že jako obhájce loňského bronzu patří stále mezi šest největších kandidátů na tři medaile. Zároveň doufá, že by se konečně mohla na vrcholné akci sejít jeho i Březinova forma, a mohl by z toho tak být jeden velký společný úspěch českého krasobruslení.

„Na bedně by se mohly blýsknout i dvě české vlajky, naděje jsou. Michal už výsledky prokázal, já se musím hodit zpátky do formy – a pak by to pro Čechy mohlo dopadnout moc dobře,“ říká Verner, který po sérii exhibic odlétá po Novém roce na závěrečnou přípravu do Toronta, odkud se do dějiště evropské šampionátu přesune až 22. ledna.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme