Záhadná nemoc snowboardkrosaře Michala Novotného

Všichni, kdo se chtějí ucházet o medaile na olympijských hrách ve Vancouveru, už v těchto dnech brázdí zasněžené kopce, případně zamrzlé plochy. Mezi výjimky patří český snowboardkrosař Michal Novotný, který patří ve své disciplíně k vyrovnané a poměrně početné světové špičce. Osmadvacetiletého závodníka, kterého by účast na Hrách skoro jistě neměla minout, v posledních týdnech trápí záhadná nemoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snowboarding - ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Tajemná nemoc - to je důvod, který zatím brzdí Michala Novotného v přípravě na vrchol letošní sezóny, zimní olympijské hry ve Vancouveru. Původ onemocnění dosud lékaři neodhalili, ale signalizovaly ho zvýšené hodnoty jaterních testů, které už zase klesají k normálu.

„Jednou za čas se měřím, protože jsem měl mononukleózu, když jsem byl malý. Teď jsem měl chřipku a bylo mi potom pořád tak nějak podivně. Tak jsem si je nechal udělat (testy) a tím to vlastně začalo," popisuje český snowboardkrosař jak spíše náhodou přišel na své problémy.

Výsledky jaterních testů spustily podle vlastních slov Michala Novotného sérii nejrůznějších vyšetření: „Pak jsme to začali všechno zkoumat a zkoumat, až jsem byl u léčitele, u alternativní medicíny, u standardní medicíny. Teď si myslím, že už je to docela dobré. Cítím se prostě lépe a myslím, že brzy začnu."

Přehrát

00:00 / 00:00

Záhadná nemoc snowboardkrosaře Michala Novotného

Osmadvacetiletý závodník už se tak těší, až se bude moci vrátit k plné tréninkové zátěži, kterou musel na několik týdnů omezit na udržovací cviky v posilovně a lehké plavání. Žádné kopce, žádný sníh, jeho snowboard si mohl vzít dovolenou. Nuda ale reprezentantovi v atraktivním sportu nehrozí, mimosportovních aktivit má dostatek.

„Starám se tu v Čechách o jednu firmu. Pak máme sportovní centrum v Radlicích a postavili jsme úplně na druhém konci Prahy, v Ládví, šest beachvolejbalových hřišť. Takový sportovní areál na beachvolejbalové sporty. Takže těch věcí prostě dělám moc! To je jako jednoduché," vypočítává množství svých zájmů Michal Novotný.

Příprava v Austrálii

Olympijskou sezónu odstartoval nejlepší český snowboardkrosař už v září, kdy skončil dvanáctý v závodě Světového poháru v Argentině. Cestování napříč Zeměkoulí má vůbec vyzkoušené velmi dobře. Letní přípravu pro změnu absolvoval v Austrálii, kde našel potřebné podmínky, s evropskými ledovci prý nesrovnatelné.

„Když je člověk v té zimě, pravé zimě, tak je to něco jiného, než když jezdí dvě hodiny dopoledne na ledovci a ještě ne každý den. Je to určitě lepší příprava! Otázka je vždy kolik. Kdyby člověk jezdil 300 dní, tak se z toho zblázní. Takže je potřeba, z mého pohledu, najít optimum, tak aby to bylo účinné a člověka to ještě bavilo," poznamenává k přípravě Michal Novotný.

Zároveň osmadvacetiletý jezdec dodává, kde je největší tréninkové úskalí: „Největší problém je v tom, že my potřebujeme jezdit v tratích. Těch tratí je strašně málo a pokud nějaká je, tak stojí strašně peněz ji postavit. Někdo to prostě musí zaplatit, buď středisko nebo týmy. A vlastně nevím přesně proč, ale Kanaďané s Australany nás jako dva Čechy vzali mezi sebe, že s nimi můžeme jezdit, aby nás bylo víc."

Spolupráce s danými týmy skýtala pro Michala Novotného také výhodu, že si vyzkoušel trať od stavitele, který v únoru v Kanadě vytyčí i tu olympijskou. Český snowboardkrosař by na ní neměl chybět.

Jan Kaliba, Mirko Vasič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme