Závěr Tour de Ski zblízka očima reportéra

Motorová myš s českou vlajkou na čapce, pak dlouho nic a potom teprve zbytek světa. Tak vypadal dojezd poslední etapy Tour de Ski v běhu na lyžích. Lukáš Bauer zopakoval své prvenství z roku 2008 a letos, v sezóně plné zdravotních trablů, má snad ještě větší cenu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Bauer dobíhá do cíle Tour de Ski | Foto: Jan Kaliba

První část sezóny prostonal, častěji ulehal do postele než se stavěl do lyžařské stopy. Přesto včera Lukáš Bauer stanul jako první na vrcholu sjezdovky Alpe Cermis, kde je tradičně cíl Tour de Ski.

Před seriálem, který čítá osm závodů v běhu na lyžích natěsnaných do deseti dnů, stihnul dvanáct dní tréninku. Přesto v posledních dvou zastaveních porazil zbytek světa rozdílem třídy. Ženskou část prestižní série vyhrála Polka Kowalczyková.

,,To víš, že ti pomůžem.“ ,, Bylo to super.“ I tak zdraví Fanklub Lukáše Bauera svůj idol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohled Zblízka na závěr Tour de Ski

Je sobota večer a český lyžař právě zařídil zápletku pro nedělní poslední etapu Tour de Ski. Stáhl svou ztrátu na lídra seriálu Northuga z Norska na pouhých devět sekund. Po dvou letech znovu pojede o prvenství.

Neděle, zvony v Cavalese odbíjejí poledne, na jiném místě údolí Val di Fiemme už se chystá ke startu ženská část pelotonu Tour de Ski. Osm závodů v deseti dnech a na konci toho posledního je potřeba vysupět tříkilometrovou sjezdovku. Tu, na kterou jinak stoupáte deset minut kabinovou lanovkou.

Fanoušci Lukáše Bauera jsou tu přichystaní už čtyři hodiny před tím, než se vydá pronásledovat Nora Northuga.

Justyna Kowalczyková přesprintovala Petru Majdićovou | Foto: Jan Kaliba

,,Až zase uvidíte na sjezdovce žlutou čepičku, tak to jsem já.“ ,,My s ním bydlíme na hotelu, takže jsme to večer probírali“ ,,Lukášovi uděláme pořádný kravál, a kdyžtak toho Northuga nějak zpacifikujeme,“ volají členové fanklubu.

Nejprve ale ve slovanském souboji pacifikuje Kowalczyková Majdićovou. Slovinka dlouho drží první pozici, ale devět set metrů před cílem přichází první vrchol dne – Polka podniká rozhodující atak.

Metr za cílovou čarou Kowalczyková padá k zemi. ,,Posledních 200 metrů si vůbec nepamatuju. Tak jsem byla ve finiši unavená,“ ulevuje si Polka v cíli.

Novinka pro sdruženáře

Všichni jsou nažhavení, že mužský závod bude ještě dramatičtější, ale ještě předtím baví diváky obklopující trať sdruženáři. Jdou do neznáma, bolestivé stavy při výšlapu Alpe Cermis je čekají poprvé. Pavel Churavý se s novinkou popral na jedničku, končí šestý a furiantsky prohlašuje.

,,Čekal jsem to těžší. Dojel jsem, asi to ani neodmarodím, takže dobrý,“ líčil Churavý.

Pak už přichází lahůdka dne, Northug versus Bauer. Jenže český dravec trhá představu o napínavé podívané na cucky. Northuga záhy dojíždí a hned na úpatí hory mu nepolapitelně uniká. A tak posluchači Radiožurnálu mají jako jediní v republice šanci slyšet potěšující aktuální informace.

Celé tři kilometry Bauer navyšoval svůj náskok, nakonec byl rozdíl minuta a šestnáct sekund.

Lukáš Bauer na vrcholu sjezdovky Alpe Cermis | Foto: Jan Kaliba

Za cílovou čárou dlouho čekal Bauer na to, než přijel majitel norského dresu Northug a vysekl svému přemožiteli poklonu, kterou mu Bauer následně tak trochu vrátil.

,,Ano, Tour se mi povedla o něco líp než Petterovi, ale to neznamená, že teď bych ho měl porážet na denním pořádku,“ brzdil očekávání vítěz.

Rozhovory rozdány, fotografům zapózováno, ještě dopingová kontrola a povinnosti na Tour de Ski pro Lukáše Bauera končí. Zbývá jen pozdravit fanoušky.

,,To nemělo chybu,“ chválil fanklub.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme