Závod Skimaratonu volnou technikou ovládl ‚utajený‘ Weishäupl

Na Kvildě dnes odstartoval 28. ročník populárního Šumavského skimaratonu. Závodilo na několika tratích, ta nejkratší měřila pouhý kilometr, ta nejdelší 23 kilometrů. A právě na ní byly k vidění ty nejkvalitnější výkony a to i přesto, že stopa byla díky čerstvému sněhu poměrně náročná.

Šumavský skimaraton Kooperativy.

Šumavský skimaraton Kooperativy. | Foto: Václav Malina

Ve startovním poli byly téměř čtyři stovky závodníků, nejrůznějších věkových kategorií. Těm nejstarším bylo okolo 70 let.

A protože je Šumavský skimaraton součástí mezinárodního seriálu dálkových běhů EURO-LOPPET, byli na Kvildě běžkaři z Německa, Rakouska, Ruska, Finska, Velké Británie a dokonce i Spojených států.

00:00 / 00:00

Šumavský skimaraton sleduje na Kvildě také reportér Jan Markup

Dnes se na Skimaratonu závodilo volnou technikou a pro organizátory bylo překvapením jméno nejrychlejšího běžce. Andreas Weishäupl měl totiž vadný čip, takže přestože byl stále na čele, nikdo o něm nevěděl. Nakonec ale titul krále Šumavského Skimaratonu na třiadvacetikilometrové trati skutečně získal.

Nejrychlejší ženou byla někdejší česká reprezentantka a současná dálková běžkyně a také mistryně Evropy Klára Moravcová. Ta doběhla v absolutním pořadí na 9. místě, ale jak po závodě dodala, běžela jen tak pro radost, nikoliv na plný plyn.

Zítra čeká účastníky Skimaratonu královská, 45 kilometrů dlouhá trať, kterou závodníci projedou klasickou technikou. A čeká je také jedna novinka, respektive staronová záležitost: po pěti letech se totiž budou opět šplhat na Černou horu, což je nejvyšší bod trati v nadmořské výšce více než 1200 metrů nad mořem.

Petr Čermák, Jan Markup, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít