Zblízka: Brusle Tomáše Vernera
Krasobruslení, to není jen samotná jízda na ledové ploše. To je i příprava včetně dobře nabroušených bruslí.
Tomáš Verner upírá své zraky, stejně jako jeho příznivci, k olympiádě ve Vancouveru. Stejně tak ale ke sportovní části přípravy a k tomu, aby měl odpovídající choreografii, kostým a především dobře vybrané a také nabroušené brusle. Ty mohou výrazným způsobem ovlivnit vystoupení.
"Ta historie je docela dlouhá, protože člověk si musí zvyknout nejdříve na nějaký typ bruslí, protože značek je spousta a každá vyhovuje jiné noze a každá noha je individuální. Já třeba bruslím už osm let na jednom typu bruslí s menšími obtížemi, ale ty se dají nějakou vložkou, nějakým doplněním odstranit." Říká Tomáš Verner.
„ Potom jsou tam i nože. Nůž má svojí specifickou křivku, tak se o ní musí specificky pečovat a já mám jednoho výborného člověka, jmenuje se Petr Feldek, který má asi největší zkušenosti s broušením bruslí v České republice. Má na to také ty nejlepší stroje a nesvěřím boty do ruky nikomu jinému než jemu."
Proč jsou právě dobře nabroušené brusle tak důležité?
"Protože já můžu mít hezký kostým, dobře postavenou choreografii, můžu mít natrénováno, ale když tam bude potom špatně něco na noži, tak já s tím sám už potom nic neudělám. Neříkám, že se nedá bruslit na trochu tupých bruslích, to samozřejmě se dá, ale jakmile se tam provede něco, změní se křivka, někde se udělá zub, někde se špatně ubrousí, tak potom s tím sportovec na ledě už nic neudělá.Takže já to svěřuji do profesionální péče."
Naše další kroky proto nemohli vést jinam, než za profesionálem. Tedy Petrem Feldekem. Role průvodce se ujal sám Tomáš Verner.
"Pane Feldek v neděli odjíždím do Kanady, za týden se zase zastavím, protže pak odjíždím na trochu déle, tak jestli by jste se na juknul a přebrousil to jenom tak lehce."
U mistra brusiče
"Juknu se na to, podej mi to. Jak to že jedeš tak na krátko?"ptá se Petr Feldek. "Jenom zkontroluji choreografii a potom se vrátím." odpovídá Tomáš Verner a pokračuje "Tady bych to doplnil, aby lidi věděli kdo je pan Feldek zač, protože on toho moc nenamluví a nerad se chlubí svojí prací, ale ab se to vědělo,tak pan Feldek je úplný alchymista. Co se týká bruslí není lepšího člověka."
"Taky mi to dalo práci, vždyť už to dělám 30 let, než jsem se to naučil.Ty Tvoje brusle jsou speciální,takže je potřeba si s tím trochu pohrát." říká mistr a pouští se do díla.
"O krk nám jde oběma, protože jakmile budou špatně nabroušené brusle, tak ... „ nedokončí se smíchem větu Tomáš Verner. "Když je na nějakých závodech a brousil jsem, tak se na to nechodím ani dívat."povzdechne si Petr Feldek.
Že by obavy, aby Petr Feldek neviděl Tomášův pád?
"Samozřejmě to je to hlavní. Říkal by jsem si jestli to neměl špatně udělané.Přemýšlel bych nad tím a pak se to nedá už spravit, že jo."
"To je ta první hlava, která padá. Pan Feldek jde rovnou pod gilotinu." odlehčuje atmosféru Tomáš Verner. "Ne, ještě se to nestalo." dodává klidným hlasem Feldek. Jenže třeba na mistrovství Evropy v Helsinkách pád přišel. Příčina ale byla někde jinde.
"Tam jsem padal z jiných důvodů, tam to nebylo nabroušením. Tam byla jedna jízda dobrá, že by se to nabroušení změnilo hned do druhého dne, to zase ne. To jste byl z obliga."přiznává česká olympijská naděje.
"To mě vždycky uklidní, když alespoň ten kraťas zajede solidně, takže to asi bylo v pořádku. Pak ať padá."
A o jaký nůž se vlastně u Tomáše jedná? "Je to v leteckém duralu zasazený nerezový nůž, který je váměnný. Takže by jsi si mohl sebou vzít dvoje nože. Jako náhradní, kdyby se ti tam něco stalo. Nebyl by jsi závislý na nějakém brusiči tam, který by ti asi nevyhověl. Bylo by to dobré." vysvětluje Feldek.
"Ona by to byla dobrá věc celoročně. jako přes léto, když tady nejsem, v Praze, tak abych nemusel extra jezdit zpátky." Líbí se Vernerovi nápad. "Tak já jim napíšu a budu se snažit to sem nějak dostat."
"Kdyby Vám třeba poslali vzorek a byl by třeba v mé velikosti, tak by to bylo dobré."
rozvíjí dál myšlenku Tomáš. "Já si myslím, že když je to pro tebe, tak to přijde zadarmo jako dárek."
Jak dlouho oba muži spolupracují?
"Když jsem byl v Budějovicích, tak se vždycky někdo sebral a přivezl hromadu bruslí sem k panu Feldekovi, protože přeci jenom to byla do Prahy docela cesta, takže jsme se nevídali na přímo, ale moje brusle měl vlastně pan Feldek od začátku."
"To byla vždycky radostná událost. Tam vždycky někdo přišel a postavil se do řady a místo toho, aby měl jeden pár bruslí, tak měl sportovní tašku a tam jich měl třeba dvacet." vrátil se k začátkům své kariéry Tomáš Verner.