Zblízka: Tomáš Kraus místo přípravy léčí chřipku

Místo toho aby polykal tréninkové dávky, polykal Tomáš Kraus antibiotika. Nemoc mu z přípravy na olympijskou sezónu vzala dva týdny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Kraus vysvětluje, | Foto: Katarína Brezovská


Z českých olympioniků, kteří se představí v únoru ve Vancouveru, by měly ambice Tomáše Krause sahat možná nejvýš. Opravňuje jej k tomu z dřívějška mimo jiné zisk dvou titulů mistra světa ve ski crossu. Jenže nejen ve sportu se snoubí krása s krutostí. Člověk nikdy neví, jak co dopadne.

Když jsem přijel na okraj Děčína na setkání s Tomášem Krausem, už jsem věděl, že tentokrát se nebude trénovat. A první pohled na českého reprezentanta mi dal za pravdu. Tomáš Kraus v hrubé bundě a s šátkem kolem krku, to se nevidí každý den.

„Když jsem byl před dvěma týdny na Mölltálském ledovci trénovat, tak jsem dostal nějakou virózu. Už tam jsem toho moc nenalyžoval a když jsem přijel domů tak jsem lehnul. Mám antibiotika, které jsem dobral koncem týdne. Doufám, že už bude všechno v pořádku a že to byla poslední nemoc tuhle sezónu,"přeje si Kraus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zblízka:Tomáš Kraus místo přípravy léčí chřipku

Nebudeme paničtí, o žádný druh mediálně propírané prasečí chřipky nešlo, ale každopádně pro sportovce, kterého čeká za dva měsíce vrchol kariéry v podobě premiérového startu na olympijských hrách, je jakákoli indispozice určitou komplikací.

Tři týdny bez sportu

„Zasáhlo to skoro celé dva týdny mojí přípravy,"hořekuje ski crossař a kdyby jenom to „Před tím bylo týden špatné počasí, takže tři týdny jsou vlastně narušené. Myslím si ale, že na sezónu by to vliv mít nemělo, protože už jsem zvyklý na daleko hoší věci před sezónou,"dodává Tomáš.

Trochu se zdá,  jako by si Kraus vybíral v těchto dnech smůlu, protože i když se člověk s končící léčbou už cítí pro běžný život docela v pohodě, na nějakou aktivitu u profesionálního sportovce to není.

„Z těch dvou týdnů jsem nějakou dobu poctivě ležel a ten zbytek to bylo tak, že jsem se necítil tak špatně, ale kdybych se věnoval něčemu jinému než tomu léčení, tak si asi tu léčbu prodloužil,"uvědomuje si Kraus.

Což už by mohl být skutečný problém, protože sezóna začíná zanedlouho. První závod ve světovém poháru tu bude v italském San Candidu za necelý měsíc. Mimochodem, existuje ještě i jeden důvod proč léčbu u profesionálních sportovců a zejména v tomto případě nelze urychlit. A to i přesto, že podle mnoha lidí mají tu nejlepší možnou dostupnou péči.

Pozor na doping

„Myslím si, že vyšetření absolvuji přibližně stejné jenom se nic nepodcení. Hlavně při výběru léků je potřeba se podívat na list na kterém jsou látky, které nejsou povolené, protože speciálně na chřipku je tam hodně léků, které patří mezi dopingové látky,"vysvětluje Kraus.

To je věc o kterou nikdo nestojí, protože to zavání nejen ostudou, ale v konečném důsledku i ztrátou sponzorů, snížením příjmů a už skutečnými problémy. Takže případným trablům s nepovolenými látkami v lécích  je lépe se podle Tomáše Krause vyhnout.

„Mám doktorku a doktora, kteří se v tom trochu orientují. Potom mám seznam všech léků, které jsou dostupné v České republice, které jsou zakázané a když si nejsem jistý, tak zavolám na Českou antidopingovou agenturu,"dodává česká naděje pro Vancouver.

To ale jak se zdá, dvaatřicetiletý čtyřnásobný vítěz světového poháru, už nebude muset dělat. Léčba je pomalu u konce a protože čas letí, tak hned den poté následuje přesun do rakouského Söldenu. V plánu nebude ani tak trénink, tělo potřebuje první dva dny pomalejší  rozjezd. Hlavním záměrem je  spíš jiná a možná i nejzásadnější věc pro celou sezónu. Tomáš Kraus se totiž potká se zástupci firmy, jenž mu dodává lyže.

„Tam  budou Francouz, Francouzska a Rakušanka a spolu budeme testovat lyže, které máme připravené na sezónu a bude to ten finální výběr ze šesti párů,"uzavírá Kraus.

Radim Sajbot, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme