EURO 2020

Chorvatsko 1:1 Česko

Zdraví a olympiáda, hlavní důvody odstupujících z Tour de Ski

„Kdo uteče, vyhraje!" řekli si běžci na lyžích na letošní Tour de Ski. Nemyslí tím ovšem co nejrychlejší úprk do cíle jednotlivých závodů, ale pryč ze startovního pole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marit Björgenová | Foto: Tomáš Kohout

Do první etapy v německém Oberhofu se zapojilo 184 lyžařek a lyžařů. Po týdnu závodění a více než tisíci kilometrech v autě či autobuse jich před vyvrcholením seriálu v italském Val di Fiemme zůstalo ve hře 121, tedy necelé dvě třetiny.

Ve formě a plná síly se cítila na začátku Tour dvanáctinásobná mistryně světa Marit Björgenová z Norska, která tenhle prestižní seriál nikdy nevyhrála.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdraví a olympiáda, hlavní důvody odstupujících z Tour de Ski

A teď jí hlavní soupeřka a šampiónka posledních čtyř ročníků Polka Justyna Kowalczyková dobrovolně ustoupila z cesty ještě před prvním závodem. Jenže během druhé štace ve Švýcarsku na Björgenovou přišla krize, kvůli viróze a žaludečním problémům z druhého místa odstoupila.

„Tour je náročná na přejezdy a stěhování,“ vysvětluje lékař české výpravy Martin Koldovský, proč bývají závodníci během Tour ke zdravotním trablům náchylnější než kdy jindy. Zvlášť, když k tomu přičteme letos zatím pět závodů v sedmi dnech, než přibudou ještě ty dnešní a zítřejší.

Ale k plánovaným odjezdům rychlostních specialistů pryč z Tour po sprinterské části a k výpadkům kvůli podlomenému zdraví, se letos přidává ještě jeden závažný důvod.

„Jediný, co mě teď zajímá, je olympiáda,“ doprovodil svůj včerejší odjezd z Itálie domů Lukáš Bauer a podobně uvažují všichni, včetně zmíněné Marit Björgenové.

Ta by se možná i s bacilem v těle na tratích Tour de Ski mučila dál, nebýt velké akce, ke které se všichni závodníci upínají a která už je za dveřmi.

„Někdo prostě cítí, že už to není ono a raději to zabalí, než aby se tady trápil,“ říká Martin Jakš, kterého něco takového potkalo loni, kdy ho skolila angína. Letos se zatím drží a zůstává mezi pěti z devíti Čechů, kteří v Tour ještě pokračují, olympiáda neolympiáda.

Jan Kaliba, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme