Zemřela Ája Vrzáňová, česká mistryně světa v krasobruslení

Ve věku 84 let zemřela krasobruslařská mistryně světa Alena Vrzáňová. Zprávy o jejím náhlém úmrtí potvrdil na svém webu Český krasobruslařský svaz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ája Vrzáňová, bývalá krasobruslařka | Foto: Vojtěch Bureš

„Když se mě lidi ptají, proč vypadám tak dobře, říkám, že jsem celý život byla u ledu,“ okouzlovala Ája Vrzáňová nejen krasobruslařskými schopnostmi, ale i humorem.

Původně chtěla být lyžařkou, když ale Němci zavřeli hory, vzala ji maminka poprvé na zimní stadion a krasobruslařská hvězda byla na světě.

První závod vyhrála Alena Vrzáňová, které ale nikdo neřekl jinak než Ája, v sedmi letech. V 18 letech si už vyjela titul mistryně světa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Áju Vrzáňovou zavzpomínal reportér ČRo Michal Jurman

Jen rok na to, když obhájila světové zlato, využila Vrzáňová příležitosti. V Londýně požádala o politický azyl a následně emigrovala do Spojených států amerických. Okamžitě se celá její rodina ocitla v nemilosti komunistického režimu a Ája tehdy netušila, že se domů podívá opět až po 40 letech.

V Americe se mezitím stala jednou z největších celebrit. 16 let excelovala jako profesionální bruslařka v ledních revue Ice Follies a Ice capades, kde působila pod uměleckým jménem Aja Zanova.

Následně začala s americkým manželem českého původu Pavlem Steindlerem podnikat v oboru gastronomie, stále při tom snila o jediném - vrátit se jednou domů. „Jsem sentimentální člověk. Jednu dobu už jsem myslela, že se to nikdy nepodaří.“

Podařilo se to až po listopadu 1989, kdy ji na Václavském náměstí vítaly desetitisíce lidí.. Čechoslováci na svoji legendární Áju, která za oceánem sdružovala komunitu ze srdce Evropy, nezapomněli. Elegantní a věčně usměvavá dáma byla vyhlášená českou sportovní legendou a v roce 2004 obdržela medaili Za zásluhy II. stupně.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme