Zimní olympijské hry v roce 2022 bude hostit Peking

Poprvé v olympijské historii uspořádá jedno město letní i zimní olympijské hry. Čínský Peking hostil letní variantu v roce 2008 a nyní se může těšit na pořádání ZOH roce 2022. Na 128. kongresu Mezinárodního olympijského výboru v Kuala Lumpuru dostal o čtyři hlasy přednost před kazašským Almaty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská vicepremiérka Liu Yandong během svého proslovu k Mezinárodnímu olympijskému výboru v  Kuala Lumpuru

Čínská vicepremiérka Liu Yandong během svého proslovu k Mezinárodnímu olympijskému výboru v Kuala Lumpuru | Zdroj: Reuters

„Rád bych poděkoval oběma městům za příkladný souboj vedený fair play. Mám tu čest vám oznámit, že OH v roce 2022 uspořádá Peking,“ vyhlásil krátce před polednem českého času předseda MOV Thomas Bach.

Po zimních hrách 2018 v korejském Pchjongčchangu a letní olympiádě 2020 v Tokiu se největší sportovní událost světa potřetí za sebou uskuteční v Asii.

Kvůli problémům se systémem se v Malajsii volilo až na druhý pokus. Z 85 přítomných delegátů hlasovalo písemnou formou 44 pro Peking a 40 pro Almaty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volbu Pekingu sledoval přímo v Kuala Lumpuru předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval

„Počítal jsem popravdě s tím, že vyhraje Peking, každého ale překvapila velmi kvalitní prezentace Almaty. Nakonec to byl velmi vyrovnaný souboj,“ uvedl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Peking se stal historicky prvním městem, které uspořádá jak letní, tak zimní olympijské hry. Dělit je bude pouze 14 let. Pořadatelé tak budou moci využít už většinu vybudovaných sportovišť, například národní stadion Ptačí hnízdo a další, kde se budou konat především halové zimní sporty.

„Pro Peking to bude zcela nová zkušenost, tradici v zimních sportech nemá. Nicméně jsem přesvědčen, že hry zvládne zorganizovat na vysoké úrovni. Číňané to dokázali už v roce 2008. Vědí, co taková akce obnáší, to je také jejich velká výhoda,“ myslí si Jiří Kejval.

V Pekingu je průměrný roční úhrn srážek pouze 3 mm. Alpské disciplíny se ovšem mají konat ve zhruba 200 kilometrů severně vzdáleném Čang-ťia-kchou, kde jsou lyžařská střediska a dá se tam i vyrábět umělý sníh ze zásob vodní nádrže Jen-čou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru na kongresu i v Pekingu sledoval reportér ČRo Jakub Kanta

„Organizátor slíbil, že do zimního střediska postaví rychlodráhu s vlaky, které jezdí přes 300 kilometrů v hodině. Doba cesty, včetně čekání bude do 50 minut,“ vysvětluje záměr pořadatelů Kejval který se kongresu účastní. Nyní totiž cesta trvá bezmála čtyři hodiny.

„Takový způsob přepravy se nijak nevyjímá od ostatních pořadatelských měst v minulosti. Zajímavostí ale je, že Almaty nabízela všechna sportoviště pohromadě v okruhu 30 kilometrů, což by bylo určitě rekordní. Po tak kompaktní olympiádě samozřejmě každý volá,“ doplnil Jiří Kejval.

Spolu s kandidaturou se obě města také smluvně zavázala, že budou ctít olympijskou chartu a vše co s ní souvisí.

„Na konci měsíce smlouvu zveřejníme a můžete si jí sami prohlédnout. Odpovědností MOV pak je zasadit se o její dodržování a to nejen během Her. Smlouva samozřejmě obsahuje také základní princip číslo 6, který velí - respekt, tolerance a dodržování lidských práv." vysvětluje Thomas Bach.

Vedle Almaty usilovaly o hry také Oslo, Stockholm, Lvov a polsko-slovenský projekt pod hlavičkou Krakova.

Jakub Kanta, Marek Augustin, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme