Zkušenosti k nezaplacení lze zaplatit i v krasobruslení

Zkušenosti jsou k nezaplacení, povzdechne si často celá řada sportovců, kteří si musejí sami finančně hradit účast na mnoha závodech. Výjimkou v tomto ohledu nejsou ani krasobruslaři. Na světovém šampionátu v Nice měli být tito "samoživitelé" v českých barvách původně dokonce tři.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České ženské krasobruslení reprezentuje v Nice Eliška Březinová

České ženské krasobruslení reprezentuje v Nice Eliška Březinová | Foto: Michal Jurman

"Svaz zatím nemůže platit všem bruslařům, doprava, hotely a další věci s tím spojené jsou drahé," popisuje aktuální stav kolem své svěřenkyně Elišky Březinové trenér Petr Starec.

Sestře slavnějšího Michala Březiny je teprve 16 let a na velké úspěchy zatím čeká. Těžko k nim ale může nalézt cestu bez měření se s nejlepší evropskou, potažmo světovou špičkou. A v tom je právě kámen úrazu.

Mezinárodní bruslařská unie totiž hradí náklady pouze účastníkům finálových závodů. Těm, kteří neprojdou kvalifikací, nezbývá než spoléhat na shovívavost bruslařských svazů daných zemí nebo na dotaci od vlastní rodiny. To je případ i Březinové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krasobruslaři bez zkušeností musejí spoléhat na svaz nebo finanční podporu rodiny

"Jsem ráda, že mě sem poslali. Kdybych neměla takové rodiče, které mám, asi bych tady nebyla, protože by mi to neměl kdo zaplatit," říká Eliška Březinová, která může děkovat i svému bratrovi Michalovi, který díky své výkonnosti rodinný rozpočet nijak nezatěžuje.

Světový šampionát v Nice přitom i svojí relativně malou vzdáleností od českých hranic nepatří k těm nejdražším.

"Myslím, že hotel nepůjde pod sto eur na osobu za noc. Oni navíc nedostanou ani jídlo, které je ve Francii docela drahé. Kdyby si něco kupovala, určitě 130 nebo 140 eur za den utratí, odhaduje trenér Starec cenu zkušeností, kterou může krasobruslař získat na mistrovství světa.

Aby bylo jasno, ne každý, kdo obuje brusle a je vybaven patřičným stavem svého konta, může vyrazit na podobnou akci. Nominace národních svazů podpořená výsledky je samozřejmě nezbytností. Kromě Březinové to letos v Nice měl být případ i sportovní dvojice Herbríková-Halmaert, která nakonec ale kvůli tréninkovému výpadku do Francie nepřicestovala.

Starec: Riziko existuje, ale stojí za to

I ta si ale už pomalu pro další akce může začít zvykat na fakt, že podobná „finanční důvěra" od nejbližších příliš na psychické pohodě před závodem nepřidá.

"Každý to má asi podobně, takže nějaký tlak určitě cítí, ale musím to nějak překonat, nesmím na to myslet a zajet tak, abych si to nemusela platit," říká Březinová, která doufá, že už brzy díky svým momentálním „zkušenostem k nezaplacení", nebude potřebovat finanční podporu od rodiny.

"Důležité je, že se mohla podívat na mistrovství Evropy i světa a sbírat zkušenosti. A když se jí podaří zajet dobrý výsledek, svaz jí opravdu ty peníze vrátí. Třeba i ve formě stáže. Riziko tady je, ale stojí za to," je přesvědčený trenér Petr Starec.

Alena Benešová, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme