Zlatý bojovník proti dopingu. Na karmu nevěřím, říká biatlonista Bailey

Na biatlon se už chtěl vykašlat. Je mu skoro 35 let a dosud nikdy nezískal žádnou velkou medaili. Až teď se Američan Lowell Bailey dočkal, právě on ve vytrvalostním závodě na mistrovství světa v Rakousku odsunul na druhé místo Ondřeje Moravce. Shodou okolností v sezoně, ve které se stal velkou postavou boje proti dopingu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lowell Bailey se svého momentu dočkal, o jeden z předchozích ho ale obral doping | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Při medailovém ceremoniálu tleskali rakouští fanoušci Lowellovi Baileymu, jako by šlo o jejich závodníka. Srdečně oceňovali to, co 34letý veterán v posledních letech dělá pro biatlon. Teď si vybojoval titul mistra světa.

„Moc nevěřím na karmu, spíš na tvrdou práci. Vyplatilo se to, i když to trvalo strašně dlouho. Koukal jsem na ty, kteří jsou na stupních vítězů skoro každý týden, a říkal si, že na to asi nemám, měl jsem o sobě hodně pochybností,“ přiznává Lowell Bailey.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lowell Bailey získal téměř ve 35 letech svou první velkou medaili

„Až tenhle rok jsem si řekl: no a co, narodil jsem se s nějakým talentem a trénuju nejvíc, jak to jde, víc udělat nemůžu. Miluju biatlon a tohle je neuvěřitelná odměna,“ dodává mistr světa.

Třeba biatlonový bůh přece existuje a k vytouženému zlatu pomohl Bailleymu i proto, jak se s Michalem Šlesingrem a Martinem Fourcadem angažoval v přípravě antidopingových pravidel, která nakonec Mezinárodní biatlonová unie schválila.

Jsem za něj rád, ale taky čekám dlouho, směje se Moravec

„Mým úkolem člena komise sportovců je zastupovat názory většiny biatlonistů a myslím, že většina biatlonistů chce čistý a férový sport, takže to beru za svou povinnost,“ vysvětluje veterán ve startovním poli.

Řada ostatních biatlonistů to ale za povinnost a samozřejmost nebere, Lowella Baileyho si váží a zlato mu přeje, včetně stříbrného Ondřeje Moravce.

Ondra předvedl famózní výkon, chválí trenér Rybář. Triumfovaly národy bojující s dopingem

Číst článek

„Je to skvělý sportovec a k tomu bojuje v komisi sportovců a všude možně. Toho si hrozně cením a jsem za něj strašně rád. I když já už na to zlato čekám taky docela dlouho,“ naráží na pro sebe stinnou stránku Baileyho příběhu Ondřej Moravec. I on se ještě může prvního individuálního zlata na letošním šampionátu dočkat – v nedělním závodu s hromadným startem.

Dnes se v Hochfilzenu jedou ženské štafety. Tu českou rozběhne Jessica Jislová. Na dalších úsecích budou Eva Puskarčíková, Veronika Vítková a finišmanka Gabriela Koukalová.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme