Zpřísněte tresty pro dopující sportovce, žádá v otevřeném dopise šéf českého biatlonu

Dopingová kauza ruských sportovců - to je velké téma posledních týdnů, i díky velké snaze zástupců českého biatlonu, kterým se hrubě nelíbí dosavadní postup a postoj Mezinárodní biatlonové unie k této záležitosti. Naposledy se ozval šéf českého biatlonu Jiří Hamza. Poslal otevřený dopis biatlonové unii, a žádá o razantní kroky vůči Rusku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Hamza

Jiří Hamza | Foto: Jan Bartoněk

Proč jste se rozhodl napsat otevřený dopis, a co přesně v něm stojí?
My už jsme napsali druhý otevřený dopis, samozřejmě všechno se to točí kolem McLarenovy zprávy, kde je chycených jednatřicet ruských biatlonistů. Zkrátka přijde nám, že ze strany biatlonové unie ty kroky nejsou dostatečné. Zatím nebyla zveřejněna ani jména, vůči Rusku nebyly zavedeny v podstatě žádné sankce. Myslíme si, že taková věc jako je organizovaný doping státními orgány za přispění jednotlivých federací, to nemá v nové době co dělat.

Jak byste si sankce vůči Rusku představovali?
Nechceme žádný princip kolektivní viny vůči sportovcům, ať je potrestaný ten, kdo má. Ale myslím si, že by to měla pocítit i ruská federace, když se do takového systému zapojí, tak si myslím, že by měli být potrestaní jak funkcionáři, tak svaz samotný. Minimálně tím, že se tam nebude pár let jezdit na závody a myslím si, že ti lidé, kteří s tím byli nějakým způsobem spojení, by neměli v biatlonu co dělat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Českého biatlonového svazu Jiří Hamza reaguje na dopingovou kauzu ruských sportovců

V roce 2021 má být v Ťumeni světový šampionát. Máte nějaké požadavky v tomto směru?
Napsali jsme, že si myslíme, že by mělo být Rusko do další olympiády zbaveno jakýchkoliv pořádání velkých akcí. Zároveň jsme ale napsali, že v případě, že se tak stane, tak Nové Město nebude znovu kandidovat na termín 2021, aby to nevypadalo, že to děláme kvůli tomu, že chceme mistrovství světa v Novém Městě. Děláme to kvůli tomu, aby se biatlon očistil a netvářili jsme se, že se nás ten problém netýká, jak je tomu doposud. Myslím si, že i velká většina sportovců se k tomu staví podobně a máme pocit, že někdo se zkrátka ozvat musel, takže jsme dvěma dopisy vyzvali mezinárodní unii, aby to razantně řešila. Uvidíme, jaký bude postoj dál.

Třeba Michal Šlesingr je hodně aktivní v boji proti dopingu, žádá například doživotní zákaz startu na olympijských hrách a mistrovství světa pro ty, kteří prokazatelně dopovali… Konzultoval jste podobu dopisu s českými reprezentanty?
Samozřejmě to máme mezi sebou odkonzultované, protože takové věci nemůžeme dělat bez sportovců. Myslím, že náš názor je jednoznačný. Otázka je, jak se na to bude dívat zbytek biatlonového světa. Protože těch východoevropských a post ruských je v naší federaci velké množství a neočekáváme, že bude někdo chtít dělat nějaké razantní kroky. Myslím ale, že je minimálně nutné o tom mluvit a dojít aspoň k trošku normálnímu řešení, protože tvářit se, že se nic nestalo, to mi nepřijde jako nejlepší.

Máte nějako podporu dalších zahraničních biatlonových svazů?
Konzultovali jsme to s Norskem, Francií a s těmi vyspělými státy. Uvidíme, jaká na to bude reakce exekutivy a podle toho sestavíme postup. Myslím, že i závodníci, kteří se sešli v Oberhofu, bylo jich dost, žádají po IBU razantní kroky, protože biatlon byl čistý a myslím, že z devadesáti pěti procent je čistý dodneška. Není fér, když potom mezi závodníky jezdí ti, kteří jsou nadopovaní a získávají tu výhodu neoprávněně. Myslím, že je to zájmem všech, aby se ten sport očistil, ale v rámci McLarenovy zprávy byl biatlon zastoupen pouze třemi procenty vzorků, což je malé množství na zimní sporty, ale tvářit se, že se nic nestalo...To je jak kdybychom říkali zkuste to někdo další.

Šlesingr a spol. tlačí na Mezinárodní biatlonovou unii. Antidopingová pravidla chtějí řešit urgentně

Číst článek

Prezident IBU Anders Besseberg reagoval na Šlesingrovu iniciativu, řekl ale, že je možné přijmout návrh českého závodníka až příští rok na kongresu. Je to pro vás dostačující?
Určit není. V případě, že ze strany vedení unie nepřijdou nějaké razantní kroky, tak si myslím, že budeme požadovat svolání mimořádného kongresu. Odkládat takovou věc o rok a půl je absolutně nemožné. Musí se to vyřešit nejdéle do poloviny roku, aby tím nebyla zasažena olympijská sezona.

Je podle vás pozice Anderse Besseberga v ohrožení?
To si netroufám říct, vede federaci dvacet tři let, myslím, že dneska do jisté míry hodně autokratickým způsobem. Na druhou stranu je potřeba říct, že manažerské kroky, které udělal, dostaly biatlon tam, kde je dnes. On je prezidentem od začátku, co jsme se oddělili od federace moderního pětiboje. Delegáti musí rozhodnout o tom, jestli tam má, nebo nemá být.

A uvažoval byste o kandidatuře na jeho místo? Údajně vás už několik lidí oslovilo…
Toto je všechno předčasné. Myslím, že prvně se musí vyřídit otázka dopingu a pak ať si kongres rozhodne, koho chtějí ve vedení. Otázka je, kdo bude a nebude kandidovat. Pro nás je nejdůležitější, aby se kauza nezametla pod koberec a federace se k tomu razantně postavila, což takový pocit zatím nemáme.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme