Zrušení druhého kola nechápu, zlobil se Roman Koudelka

Skokanům na lyžích dnes stačilo jedno kolo závodu a dozvěděli se, které země vyhrála týmový závod na velkém můstku. Na prvním místě se překvapení nekonalo, vyhráli Rakušané. Druzí Norové - dobrá. Ale co to, že jsou třetí Slovinci? Tentýž důvod, jako ten, proč se druhé kolo neskákalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Koudelka na mistrovství světa v Oslu po závodě na velkém můstku | Foto: czech media ski team

Vítr. Ten může naděje skokanů vylepšit, nebo i totálně zničit. A nic a nikdo mu v tom nezabrání. Což se přesně projevilo. Nejen u Čechů. Němec Uhrmann sice odhlásil stodesetimetrovým skokem svůj tým z boje o medaili, ale sfoukl ho zadní vítr. Totéž se stalo Romanu Koudelkovi, který skočil 106 metrů.

"Bohužel trochu jsem za hranou roztrh lyže, přišel mi tam velký poryv větru zezadu a vzal mi pravou lyži a nakonec jsem byl rád, že jsem ten skok vodjel," byl Roman Koudelka rád, že pokus přežil ve zdraví. Ale připomenul i svou části viny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zrušení druhého kola nechápu, zlobil se Roman Koudelka

"Byla to i tak trošku moje chyba, že jsem malinko roztrh lyže za hranou, mám takový malinko agresivnější pojetí stylu, takže to tomu hodně nepřidalo." Pokud se domníváte, že něco takového přece hlídá pravidlo, které má skokanům horší vítr kompenzovat a přičíst jim body, pletete se.

"Nechápu, jak jsem mohl mít odpočet asi jedenáct, když jsem vylít za hranou a přišlo mi to, jak když mi někdo hodí čtyřicetikilovou činku na záda," litoval Roman Koudelka a vlastně tím i nadával. Větrné pravidlo je totiž poněkud nedomyšlené. Proč? Měří z několika bodů zprpůměmrovanou sílu větru.

Ale ono také záleží na tom, kde vám jak foukne. A zvláštní jsou i ony odpočty. Vlajka vlaje proti, takže tak fouká i vítr, body se odečtou. V pořádku. Ale když se odečítají i při opačném směru státních zástav? Každopádně to byla na Holmenkollenu pořádná loterie. "Dneska se dalo klidně útočit i na medaili, ale bohužel," říká asistent českého trenéra Radek Žídek.

Skokani už se v prvním kole s loterií smířili. Ovšem jury ne a druhé kolo zrušila. "Stát se mohlo cokoliv. Ve druhém kole mohlo fouknout úplně jinak a tam byly rozdíly i čtyřiceti bodů na jednom skoku. Škoda," prohlásil Radek Žídek. A co na to Roman Koudelka, který mohl právem nadávat, že se třeba nezrušilo už to kolo první? Myslí si, že chybou bylo ukončení soutěže. "Podmínky by byly furt stejný, takže nevím, proč to zrušili. Možná proto, že Slovinci byli na třetím místě, nevím, nechápu to."

Roman Koudelka zmínil bronzové medailisty. A proč se opřel zrovna do nich? Drobné vysvětlení: o tom, jestli skokan dostane zelenou a spustí se při daném větru z můstku, rozhoduje jeden muž. Miran Tepeš. Slovinec, který kdysi sám skákal (dokonce ho trénoval i Zdeněk Remsa).

Ale podstatnější je to, že jeho syn Jurij reprezentuje svou zemi teď. A má bronz. Že by paranoia? Možná. Ale je fakt, že Slovinci dnes měli vítr vyhlídaný.

Tomáš Kohout, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme