Ztráta sluchu ji nezastavila. Tereza Kmochová lyžuje už od dvou let

Český sport hendikepovaných má svou novou královnu. Stala se jí neslyšící lyžařka Tereza Kmochová. Druhý skončil snowboardcrossař Tomáš Pazdera a třetí lukostřelec David Drahonínský.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezdařka Tereza Kmochová vybojovala na 18. deaflympiádě hned pět zlatých medailí

Sjezdařka Tereza Kmochová vybojovala na 18. deaflympiádě hned pět zlatých medailí | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Tereza Kmochová se před šestadvaceti lety narodila v Praze se stoprocentní ztrátou sluchu. Ani tento hendikep jí nezabránil v tom, aby se už ve dvou a půl letech proháněla po svazích.

„Malými odšlapy jsem sklouzávala kopce. Pak mě uvázali na lano a začali se mnou sjíždět,“ vzpomíná Tereza Kmochová.

Lyže ji provázely na každém kroku. První závody absolvovala v pěti letech. Měřit se s ostatními pro ni představovalo velkou výzvu a především motivaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Terezou Kmochovou mluvil na vyhlášení nejlepšího sportovce roku reportér ČRo Pavel Petr

Nejdůležitější pro Terezu je při jejím sportování maminka. V začátcích se na její lásce k lyžování podepsali také děda s babičkou a teta.

„Máma je trenér, generál a maminka v jednom. Taky je to řidič, servisák, masér. Dělá 50 rolí. Ostatní týmy mají pět trenérů a dva servisáky na pět holek. Máma to všechno dělá jen pro mě,“ vysvětluje nejlepší hendikepovaná sportovkyně roku.

Nejlepším českým hendikepovaným sportovcem je lyžařka Tereza Kmochová

Číst článek

Postupně přicházely první úspěchy, vstoupila i do Světového poháru. Jako neslyšící má určitou nevýhodu. Jí to jako problém nepřijde, žije s ní od malička.

Úspěch v anketě Nejlepší handicapovaný sportovec roku 2015 přinesla Tereze deaflympiáda v Rusku. Na svazích vybojovala pět zlatých medailí. Tím předčila rok 2013, kdy pětkrát stála na stupni nejvyšším při MS.

„Na tomto úspěchu se podílí strašně moc lidí. Nemůžu je ani jmenovat, protože bych na někoho zapomněla. Je to obrovská mozaika lidí, kteří mě podporují. Jsem ráda, že to můžu dělat, baví mě to,“ děkuje Tereza Kmochová.

Pavel Petr, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme