Autor

Stanislav Janalík

Co v rozhlase dělám:
Většinou dělám podobně jako kolegové všechno, co je zrovna potřeba. Nikdy totiž nevíte, co se během několika minut semele. Navíc jak jsem již při působení v ostravském rozhlasu zjistil, občas se skutečně nestačíte divit, co je i není možné. Zpravidla se věnuji oblasti školství a sleduji vymezený rajón na Karvinsku.

Jak jsem se k této práci dostal:
Na internetu jsem našel nabídku Českého rozhlasu Ostrava a zkusil jsem štěstí. Nevím, co tenkrát rozhodlo, ale dodnes si vzpomínám na to, jak jsem se krátce po pohovoru vracel po historickém schodišti s nabídkou, které se neříká ne (mimochodem po asi nejkrásnější části ostravského sídla).

Co považuji za rozhlasová "nej" v mé práci:
Asi tým současných kolegů, kteří dokáží podat pomocnou ruku, poradit, ale i nastavit zrcadlo, aby člověk nezakrněl, rozvíjel se a zároveň se i vzpamatoval z kritických situací a přebreptů. Pak taky setkání se skutečnými pábiteli, kteří jako by vypadli z děl Bohumila Hrabala. A hlavní "nej" asi přichází, když člověk dokáže posluchačům přinést aktuální informaci a nezamotá se ve vlastních úvahách.

Dosavadní kariéra:
Nevím, zda se dá hovořit zrovna o kariéře, neboť jsem pořád na začátku. Dlouhé roky jsem fungoval coby brigádník v drogerii, působil jsem coby redaktor kulturního servisu, po ostravských studiích jsem si vyzkoušel roli píšícího novináře v regionálních novinách. No a pak po návratu do Ostravy už přišel Český rozhlas, kde jsem namísto novinového psaní začal využívat hlas.

Co jsem ochoten na sebe prozradit:
Mám talent se ztrácet kolegům, občas nezastavitelně pobíhat z jednoho místa na druhé. Vedu si vlastní seznam oblíbených slov, která pravidelně zkouším propašovat do reportáží a příspěvků, navzdory tomu, že tím trýzním editory. Jsem chvílemi až neuvěřitelný perfekcionista a sem tam se potřebuju v rámci vlastní roztěkanosti zhluboka nadechnout. Krom toho se nejvíc odreaguju při filmu, příjemné hudbě, divadlu i sportu (byť jde dnes v mém případě už mnohdy o zdraví). A občas také při kuchyňských experimentech...

 

Telefon: 221 555 703
E-mail: stanislav.janalik@rozhlas.cz

RSS autora

Články autora

|Stanislav Janalík |Regiony

Ostrava získala obraz darovaný exprezidentu Svobodovi. Pátrá po tajuplném autorovi

Ostravská Vysoká škola báňská získala výjimečný obraz. Po sedmdesáti letech se do Ostravy vrátilo dílo s názvem Elektrárna a koksovna Generál Svoboda Ostrava II. Někdejší prezident Ludvík Svoboda ho dostal od Ostravanů darem. Velkoformátové plátno, které zachycuje průmyslové panorama 40. let, si lidé mohou prohlédnout v Ústřední knihovně technické univerzity.

|Stanislav Janalík |Zprávy z domova

Inovace vědců z Ostravy: malé elektrárny podél svodidel pomohou řidičům

UVNITŘ VIDEO. Vědci ostravské Vysoké školy báňské vyvinuli speciální světla na svodidla. Jejich vynález dokáže lépe osvítit nepřehledné úseky a dokonce řidičům dát signál o protijedoucích autech. Prototyp chtějí dokončit během dvou let. Speciální světla by v budoucnu mohla mimo jiné díky viditelnosti z větší dálky nahradit klasické odrazky.

|Stanislav Janalík |Regiony

Oprava nádraží v Českém Těšíně stála přes miliardu. Podchod ale připomíná kluziště

Dělníci dokončili modernizaci nádraží a část trati v Českém Těšíně. Na nástupiště ale cestující chodí podchodem, kde se drží voda. V zimě proto cesta připomíná kluziště. Stavbu za více než miliardu postavil stát s pomocí evropských dotací. Vlaky mohou jezdit až 160kilometrovou rychlostí a lidé ze slezského příhraničí se dostanou na Slovensko rychleji.

|Stanislav Janalík |Zprávy z domova

Kominíci varují před potulnými 'kolegy'. Využívají důvěřivosti lidí a vnucují předražené služby

V Moravskoslezském kraji se objevují firmy, které zneužívají poptávku po kominických službách. Při revizi i kontrolách komínů a kotlů zkoušejí domkaře přesvědčit, že potřebují novou komínovou vložku. Podle odborníků ale často jen chtějí využít důvěřivosti lidí, kterým vnucují předražené opravy.

|Stanislav Janalík |Regiony

Kominíci z Moravskoslezského kraje mají víc práce než v předešlých letech. Předpisy jsou přísnější

Lidé z Moravskoslezského kraje podle kominíků zaspali s přípravami na topnou sezonu. Kvůli klesajícím teplotám chtějí na poslední chvíli vyčistit komín nebo kotel. Hlavně v posledních týdnech se hlásí o služby specialistů i lidé, kteří nechali komín nebo i kotel bez kontroly třeba i deset let. Bojí se hlavně zpřísněných předpisů a větší kontroly lokálních topenišť. Teď si ale musejí počkat, kominíci mají i na několik týdnů plno.

|Stanislav Janalík |Regiony

Na Karvinsku je stále málo míst v domech pro seniory. Na péči čekají i šestnáct let

Některá města na Karvinsku mají problémy s péčí o seniory. Chybí tam místa v domovech důchodců. I když úředníci věřili, že situaci pomohou vyřešit nově vznikající soukromá zařízení, pořadníky se dál prodlužují. Nejkritičtější je situace ve stárnoucím Havířově. Lidé tam na ubytování v domovech pro seniory čekají i několik let.

|Stanislav Janalík |Regiony

Starostové z Karvinska kritizují systém rozdělování evropských dotací

Někteří starostové z Moravskoslezského kraje se bojí, že přijdou o evropské dotace. Nelíbí se jim nastavení podmínek. To podle nich omezí čerpání dotací. Nové nastavení podmínek totiž příliš nepřeje obcím, které mají více než 3000 obyvatel. To je případ Těrlicka, které teď podle tamního nezávislého starosty Martina Poláška bude muset peníze hledat jinde.