Auto jako smrtící zbraň. Podívejte se, kde v Evropě od roku 2009 vjeli útočníci do lidí

MAPA. Stockholm, Londýn, Berlín a Nice. Přehled z posledních let, ve kterém se automobily staly v Evropě smrtící zbraní. Nejvyšší počet obětí měl útok ve francouzském městě Nice. Francouz tuniského původu při něm zabil na Anglické promenádě 86 lidí. Naposledy vjel útočník kamionem do davu ve švédském Stockholmu. Nejméně čtyři lidé kvůli tomu zemřeli. Přinášíme přehled útoků v mapě, vycházíme přitom z údajů zveřejněných ČTK.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mapa útoků prostřednictvím aut (ilustrační foto, mapa v článku) | Foto: koláž Český rozhlas

Nejnovější útok je ten ze švédského Stockholmu. Naopak tím nejstarším z vybraných je pokus o atentát na královnu Beatrix a její rodinu ve městě Apeldoorn. Útočník vjel na jaře roku 2009 do davu lidí a čtyři zabil. Zraněním nakonec podlehl i útočník. Mapa níže ukazuje vybrané útoky, kdy v posledních letech pachatel použil v Evropě auto ke smrtelným útokům.

'Množství květin a vzkazů, které sem lidi nosí, není možné slovy popsat.' Tisíce Švédů vyrazily do ulic

Číst článek

Některé útoky nelze označit za terorismus, byly to totiž buď izolované činy, nebo je prováděli duševně vyšinutí jedinci.

ČTK, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme