Britský DJ zremixoval muslimské svolávání k modlitbě. V Tunisku dostal rok vězení

Kvůli zremixované nahrávce muslimského svolávání k modlitbě dýdžeje Dax J se rozpoutala v Tunisku bouřlivá debata, která vyústila v uzavření nočního klubu, ve kterém vystupoval. Tamní úřady mimo jiné zadržely majitele podniku za „přestupek proti dobrým mravům a pobouření veřejnosti“ a zahájily vyšetřování celého incidentu. V pátek byl pak odsouzen k ročnímu odnětí svobody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gaika a Lotic v Neone - tanec - party - tančící

Gaika a Lotic v Neone - tanec - party - tančící | Foto: Jiří Šeda

Evropský DJ hrál v klubu v tuniském Nabeulu na severovýchodě země v rámci festivalu Orbit, který se koná nedaleko populárního resortu Hammamet.

V návaznosti na jeho set, který v klubu odehrál v pátek 1. dubna, se na internetu brzy objevila videa, na kterých návštěvníci na skladbu, jejíž zremixovaná nahrávka muslimského svolávání k modlitbě, tančí.

Právě to upoutalo pozornost úřadů v převážně muslimské zemi. „Poté, co jsme si ověřili fakta, rozhodli jsme se klub zavřít do odvolání,“ uvedl pro agenturu AFP guvernér Nabeul Mnaouar Ouertani.

Nyní podle něj probíhá vyšetřování a manažer klubu byl zadržen „pro přestupek proti dobrým mravům a pobouření veřejnosti proti skromnosti“. „Nedovolíme útoky proti náboženskému cítění a svatým,“ dodal Ouertani.

Organizátoři festivalu Orbit se už omluvili, zároveň ale v příspěvku na Facebooku uvedli, že za urážlivou píseň nenesou žádnou odpovědnost.

„Dax J je Angličan a hrál tuto píseň několikrát v Evropě, neuvědomil si, že by mohla urážet publikum z muslimské země,“ vysvětlili.

DJ se také omluvil. „Chci se upřímně omluvit každému, koho mohla hudba, kterou jsem hrál na festivalu Orbit v Tunisku, urazit. Nikdy nebylo mým záměrem někoho naštvat nebo urazit,“ uvedl. Kvůli opakovaným výhružkám smrti se pak rozhodl smazat svou stránku na Facebooku.

Dýdžej byl v pátek tuniským soudem odsouzen k jednomu roku ve vězení za kažení veřejné morálky a neslušnost. Umělec se již v zemi nenachází, proto postihu nejspíše unikne. Jen již v Tunisku nebude moci vystupovat.

BBC, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme