Chystáte se do Paříže? Policie v metru či vlaku vás může prohledat bez vysvětlení

Pařížská policie má od středy novou pravomoc: může prověřovat cestující v metru a vlacích a prohledávat jim zavazadla, aniž by žádala o povolení. Přísnější kontroly jakéhokoli pasažéra, který ve strážcích zákona vzbudí podezření, jsou jedním z ohlášených bezpečnostních opatření po pondělním bombovém útoku v Petrohradě, informoval Le Parisien.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nástupiště pařížského metra.

Nástupiště pařížského metra. | Foto: Fotobanka Profimedia

Policisté nyní mohou „přistoupit ke kontrolám totožnosti, vizuální inspekci a prohledání zavazadel, stejně jako k prohlídce vozů hromadné dopravy,“ cituje deník z prohlášení pažířské policejní prefektury.

Spontánní kontrolu může policista provést „na každé osobě, bez ohledu na její chování“, a to v reakci na „vražedný atentát, který se odehrál 3. dubna 2017 v petrohradském metru.“ Pařížské linky metra navíc nově hlídá posila asi 140 četníků, doplnil server The Local.

Petrohrad dva dny po atentátu: do metra se vracejí lidé, nebojí se ani turisté

Číst článek

Nová opatření reagují na žádost francouzské vlády, vysvětlil policejní náčelník Michel Cadot. Ministerstvo vnitra už v pondělí večer oznámilo, že hodlá zpřísnit bezpečnostní opatření v pařížské veřejné dopravě, ale zdrželo se podrobností. „Tváři v tvář vysoké hrozbě terorismu (francouzská vláda) nadále přijímá opatření na ochranu francouzského lidu,“ uvedlo ministerstvo.

Zákon z března 2016 o bezpečnosti v hromadné dopravě stanoví, že bezpečnostní zaměstnanci pařížského dopravního podniku RATP a národního železničního dopravce SNCF mohou zavazadla cestujících zkoumat zrakem, k ručnímu prohledání však potřebují svolení pasažéra.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme