Čtrnáctileté manželky budou volné. Německo chce anulovat dětské sňatky

Německo chce zakázat uzavírání dětských manželství. Zákon, který schválila spolková vláda v Berlíně, počítá také s anulováním už uzavřených sňatků, ve kterých jeden z manželů ještě nedosáhl plnoletosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatba | Foto: stock exchange

Německé úřady registrovaly v loňském roce na 1600 nezletilých uprchlíků, kteří byli v manželském svazku. Z toho 360 dívkám nebylo ani 14 let.

Většina těchto dětských manželství byla uzavřena v zahraničí nebo na cestě do Německa. Podle německého práva se tyto sňatky stanou neplatnými.

Návrh zákona stanoví, že všechna dětská manželství budou automaticky neplatná. Manželství, ve kterých je dívce mezi 16 a 18 lety a už mají děti, musí posoudit soud. „To může být třeba případ, když už v takovém vztahu jsou děti nebo je žena těhotná," uvedl už dříve ministr spravedlnosti. Sňatek se sice zruší, dívce ale zůstanou právní výhody manželství, jako kupříkladu nárok na výživné.

Norma počítá také s tím, že neplnoleté provdané dívky budou svěřeny do péče úřadů pro mladistvé. Ty pak prověří, jestli je nutné, aby byly od manželů dlouhodobě odloučeny.

Návrh mění i legislativu týkající se uzavírání manželství v Německu, když stanoví, že do takového svazku bude možné vstoupit výhradně až po dosažení plnoletosti. Dosud to bylo výjimečně možné už v 16 letech, pokud byl druhý z partnerů plnoletý a povolil to německý soud.

ČTK, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme