Diamant Pink Star je nejdražším drahokamem světa. Prodal se za 1,8 miliardy korun

Nejdražším vydraženým drahokamem na světě je nově růžový diamant Pink Star. Kupující za něj zaplatí 71,2 milionu dolarů, tedy v přepočtu 1,8 miliardy korun. Drahokam o váze 59,6 karátu dražila v Hongkongu aukční síně Sotheby's. Naposledy se růžový diamant prodal před čtyřmi lety za 83 milionů dolarů, kupec ale nakonec nedokázal tuto částku zaplatit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diamant Pink Star

Diamant Pink Star | Zdroj: Reuters

Diamant koupila hongkongská šperkařská společnost Chow Tai Fook, která jasně porazila dva další dražitele přihazující po telefonu.

Aukční síň Sotheby's upřesnila, že z uvedené celkové částky činila kupní cena v dražbě 63 milionů dolarů, tedy asi 1,6 miliardy korun. Kupní provize pak dosáhla 8,2 milionů dolarů, v přepočtu zhruba 200 milionů korun.

Diamant Pink Star je největší růžový diamant kategorie fancy vivid na světě. Do ní se řadí diamanty, které mají nejvyšší možnou koncentraci dané barvy. Tvoří pouhé jedno procento všech diamantů na světě. V surové podobě vážil tento diamant 132,5 karátu.

Diamant Pink Star, který nyní zdobí prsten, vytěžila v Africe v roce 1999 společnost De Beers, která je producentem diamantů s největšími příjmy na světě. Kámen nechala firma v roce 2003 vybrousit a v roce 2007 ho prodala.

Diamanat Pink Star | Foto: Reuters

Nejhodnotnější drahokamy jdou zpravidla do aukce v Ženevě, síň Sotheby's se ale tentokrát rozhodla zkusit štěstí v Hongkongu.

Farář v Sieře Leoně nalezl jeden z největších diamantů v historii, váží 709 karátů

Číst článek

„Aukční síň napsala novou kapitolu tohoto příběhu, když se rozhodla nabídnout tento diamant k prodeji v Hongkongu, kde se nyní soustřeďují bohatí lidé z celého světa," uvedla síň Sotheby's.

Dosud byl nejdražším vydraženým drahokamem na světě modrý diamant s názvem Oppenheimer Blue, který byl prodán loni za 57,5 milionu dolarů, tedy v přepočtu 1,46 miliardy korun.

Vůbec největším nalezeným diamantem světa byl Cullinan, který měl 3106 karátů. Jeden karát je 0,2 gramu, diamant tedy vážil 621,2 gramu. Při zpracování byl rozřezán na devět menších diamantů.

Diamant Pink Star | Foto: Reuters

Diamant Pink Star | Foto: ČTK/AP

ČTK, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme