K útokům v Egyptě se hlásí Islámský stát. Atentátníci zabili celkem 43 lidí, víc než 100 zranili
Nejméně 43 mrtvých a přes stovku zraněných si v neděli vyžádaly dva sebevražedné útoky na křesťanské kostely v Egyptě. Prezident Abdal Fattáh Sísí nařídil okamžité nasazení armády, vojáci mají pomoci policii v ochraně klíčových infrastruktur po celé zemi. K útokům spáchaným tři týdny před chystanou návštěvou papeže Františka v Egyptě a na úvod velikonočního týdne, se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásilo radikální hnutí Islámský stát (IS).
Útoky na křesťanské kostely se staly o Květné neděli, kterou pro křesťany začíná pašijový týden. Koncem dubna má přitom do Egypta přijet papež František. Ten mezitím v nedělním kázání při slavnostní mši na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu první útok v Egyptě odsoudil a vyjádřil soustrast tamní koptské církvi a celému národu. Za oběti i zraněné se modlí, uvedl.
Výbuch v křesťanském kostele v Egyptě zabil nejméně 27 lidí. Papež se modlí za mrtvé a zraněné
Číst článek
První exploze otřásla kostelem ve městě Tanta asi 100 kilometrů severně od metropole Káhiry v deltě Nilu. Kostel byl plný věřících, kteří se sešli k bohoslužbě.
Terčem útoku v Alexandrii se stal kostel svatého Marka, v němž předtím celebroval slavnostní mši patriarcha Tavardos II., uvedla na své oficiální stránce na facebooku egyptská koptská ortodoxní církev. Podle svého tajemníka ale odešel z kostela ještě před útokem a je v pořádku. Ministerstvo vnitra uvedlo, že se atentátník opásaný výbušninami snažil proniknout do kostela ještě v době patriarchovy přítomnosti. Policisté mu v tom ale zabránili, a tak se nakonec odpálil před kostelem.
Ruský prezident Vladimir Putin po útocích v Egyptě zdůraznil nutnost společného boje proti terorismu. "Teroristé se snaží nejen lidi zastrašit, ale i zasévat rozkol mezi vyznavače různých náboženství," napsal v listu adresovaném egyptskému prezidentovi. Incidenty odsoudil i americký prezident Donald Trump. Na twitteru uvedl, že je z útoku vůči spojenci USA smutný a že má velkou důvěru v to, že Sísí se "se situací vhodně vypořádá".
#UPDATE Alexandria church bombing death toll rises to 11 - latest https://t.co/CCw2VPIY8w #Alexandria pic.twitter.com/fRHxEr6vlJ
— AFP news agency (@AFP) April 9, 2017
Křesťané, většinou příslušníci koptské církve, se podílejí zhruba deseti procenty na 94milionové populaci Egypta. Svou víru mohou praktikovat většinou svobodně a jejich soužití s muslimským většinovým obyvatelstvem je veskrze pokojné. Vyskytují se ovšem i ojedinělé případy napětí, především ve venkovských oblastech.
Opakovaně se ale křesťané stávají terčem islámských extremistů. V prosinci bylo při těžkém pumovém útoku na křesťanskou katedrálu v Káhiře zabito 30 lidí. I k tomuto útoku se tehdy přihlásil Islámský stát (IS), který si obvykle přisvojuje fundamentalisticky motivované atentáty.