Lháři, fosilie a jediný pravý 'frexit'. Francouzská předvolební debata byla plná útoků

Všech jedenáct francouzských prezidentských kandidátů se v úterý v noci utkalo v televizní debatě. Ta trvala téměř čtyři hodiny a vysílaly ji dvě francouzské televize. Mezi hlavní témata patřila mimo jiné bezpečnost a zaměstnanost. Nejvíce zaujal levicový kandidát Jean-Luc Mélenchon. Podle bleskového průzkumu přesvědčil celou čtvrtinu diváků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská předvolební debata | Zdroj: Reuters

Podle bezprostředních reakcí se Emmanuel Macron v debatě ukázal jako někdo, kdo má nejlepší ekonomický program, a Jean-Luc Mélenchon, kandidát radikální levice, působil jako nejlepší řečník.

Formát debaty ale neumožnil diskutérům prezentovat žádné výrazné myšlenky, protože „malí“ kandidáti, kteří jinak nemají žádný prostor, chtěli využít příležitosti a být co nejvíce vidět a slyšet. Často se tedy navzájem překřikovali a útočili na kandidáty, kteří vedou v průzkumech.

Pesimismus, nezaměstnanost a migrace. Čísla, které vám pomohou pochopit předvolební Francii

Číst článek

Během debaty se mluvilo o mnoha tématech – ekonomice, nezaměstnanosti nebo Evropské unii a odchodu z ní, protože řada kandidátů deklarovala, že by chtěli z uskupení vystoupit. Došlo ale k velice ostré konfrontaci mezi Mélenchonem a Marine Le Penovou, která mluvila o kulturním dědictví, načež ji Mélenchon vyzval, aby konečně dala s náboženstvím pokoj, protože 60 procent Francouzů není věřících. Zazněly také velice ostré výpady proti Françoisu Fillonovi z hlediska morálky v politice.

Britská BBC debatu zhodnotila tak, že nejvíce se pod palbou ocitla šéfka protievropské a protiimigrantské Národní Fronty Le Penová. Tu totiž kritizovali nejen její hlavní rivalové, ale pustili se do ní i kandidáti Národní frontě blízcí, například nacionalista Francois Asselineau. Le Penovou kritizoval za její málo bojovné postoje proti Evropské unii a o sobě prohlásil, že je jediným pravým bojovníkem za „frexit“, tedy francouzský odchod z osmadvacítky, a že pokud by náhodou zvítězil, tak okamžitě aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy

Ani ostatní kandidáti Le Penovou, která dlouhodobě v průzkumech vychází na druhém místě, nešetřili. Zatímco François Fillon ji označil za fosilii, která prosazuje zastaralé myšlenky, dosavadní favorit Macron ji označil za lhářku. Francouzi podle něj z jejích úst poslouchají lži, které už čtyřicet šíří její otec a zakladatel Národní fronty Jean-Marie Le Pen.

Kandidáti často útočili i na Macrona, který vede v průzkumech. Podle prvních reakcí se zdá, že nikdo z hlavních kandidátů neudělal výraznou chybu. Průzkumy před debatou ukazovaly Le Penovou a Macrona jasně v čele. Ti svůj náskok udržují a Fillon mírně dotahuje.

Jan Šmíd, Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme