Mají historický význam. Národní archiv požádal Bílý dům, aby uchovával všechny Trumpovy tweety

Donald Trump a Twitter. Toto spojení je už téměř neodmyslitelné. Prezident USA se na sociálních sítích vyjadřuje rád a často. Na Twitteru si často nebere servítky a pak své tweety maže. Národní archiv proto požádal Bílý dům, aby uložil všechny Trumpovy tweety, včetně těch smazaných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump | Foto: Evan Vucci | Zdroj: ČTK

Hlavní archivář David S. Ferriero poslal dopis dvěma demokratickým senátorům s potvrzením, že Bílý dům slíbil archivaci Trumpových tweetů.

Trump už dříve mazal některé ze svých ostřejších tweetů. Udělal to například po inauguraci. Tím mimo jiné porušil federální zákony na uchovávání záznamů. Podle něj musí být podobná korespondence kvůli historickému významu uchována.

Konec velvyslance v Bernu? Chování jeho manželky je nepřípustné, ozval se Zaorálek na Twitteru

Číst článek

V dopise poslaném dvě senátorům za Missouri a Delaware není ale přesně vysvětleno, jak Bílý dům plánuje Trumpovy tweety uchovávat. Obamova administrativa na to měla automatický systém, který vše zaznamenával. Úředníci Bílého domu prý byli o zákonu informováni už 2. února.

Dvojice senátorů vyjádřila obavy v momentě, kdy Trump v březnu smazal nebo upravil několik tweetů.

Archiv se Trumpa v dopise mimo jiné ptal i na používání šifrované komunikace a nezabezpečených chytrých telefonů. Nic víc než výtku ale Archiv použít nemůže, jak řekl archivář David Ferriero, prezident si ve finále může dělat, co chce.

Jedna změna ale skutečně přišla, a to v typu telefonu, který Donald Trump používá. Má totiž nový smartphone. Několik let starý Samsung vyměnil za iPhone od americké firmy Apple. Informoval o tom šéf pro sociální média Bílého domu.

Není jasné, zda to má s napomenutím archivu spojitost. Změna každopádně udělala radost kritikům. Předtím totiž americký prezident používal Samsung Galaxy S3 nebo S4 s neaktuálním operačním systémem Android, který může obsahovat bezpečnostní chyby a je tak snadným cílem útočníků.

jra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme