Nejstarší francouzská jaderná elektrárna skončí. Její zaměstnanci se rozhodnutí brání

Francie do tří let uzavře svou nejstarší jadernou elektrárnu. Provoz ve Fessenheimu ale skončí až po spuštění nových vysoce výkonných tlakovodních reaktorů v elektrárně Flamanville. Odboráři se proti rozhodnutí o konci Fessenheimu chtějí odvolat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Fessenheim ve Francii | Zdroj: Reuters

Francouzská ministryně životního prostředí a energetiky Segolene Royalová potvrdila, že vláda už vydala výnos o uzavření Fessenheimu. Konec elektrárny sliboval dosluhující prezident Francois Hollande ještě před svým zvolením. Proti tomu se však postavily odbory, elektrárenská společnost EDF i některé politické strany.

Elektrárenská společnost EDF požadovala, aby se s uzavřením počkalo až na otevření nového bloku ve Flamanville. Kdyby Fessenheim neskončil, Francie by pak z jádra vyráběla víc energie, než jí povoluje zákon. Země na ni teď spoléhá víc než ze tří čtvrtin.

Odbory zaměstnanců energetického sektoru, kteří proti uzavření Fessenheimu protestovaly, výnos odsoudily. Označily jej za pokus vlády o zachování tváře měsíc před prezidentskými volbami. Dodaly, že se proti němu odvolají ke státní radě, která v zemi zastává roli nejvyššího správního soudu.

ČTK, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme