Počet obětí v Petrohradu stoupl z 11 na 14. Anonym nahlásil další bombu v metru
V Petrohradu začal platit třídenní smutek. Při pondělním útoku na metro zemřelo nejméně 14 lidí a desítky utrpěly zranění. Nálož vybuchla v soupravě mezi stanicemi metra, explozi policie vyšetřuje jako teroristický čin. Ruští vyšetřovatelé oznámili, že výbuch způsobil sebevražedný atentátník. Kyrgyzská rozvědka ráno uvedla, že jedním z pachatelů je pravděpodobně rodák z Kyrgyzstánu s ruským občanstvím. Kvůli anonymnímu varování před bombovým útokem musely být v úterý v Petrohradu uzavřeny nejméně tři stanice metra, vyklizen byl i jeden supermarket.
Policie v úterý uzavřela stanice Senné náměstí i dvě sousední stanice, Spasská a Sadové náměstí, na které se ze stanice Senné náměstí přestupuje; jde o nejfrekventovanější přestupní uzel v celé podzemní dráze. Soupravy nyní těmito zastávkami projíždějí bez zastavení.
V Petrohradu kvůli anonymu uzavírají další stanice metra. Provozovatel ohlásil 'úplnou prověrku'
Číst článek
Uzavřena je i část jiné linky petrohradského metra, od stanice Moskevská až po stanici Petrohradská. „Vykonáváme úplnou prověrku jak stanic, tak tunelů," uvedl provozovatel metra.
Kyrgyzská zpravodajská služba ráno informovala o tom, že za pondělním útokem pravděpodobně stojí Kyrgyz s ruským občanstvím. „Kamikadze z petrohradského metra se narodil v roce 1995 v Kyrgyzstánu a jmenoval se Akbardžon Džalilov," řekl agentuře AFP mluvčí kyrgyzské zpravodajské služby.
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov uvedl, že výbuch v petrohradském metru svědčí o nezbytnosti společného boje proti terorismu. „Jsem přesvědčen, že to znovu vypovídá o nezbytnosti společné práce v odporu proti tomuto celosvětovému zlu," řekl podle agentury RIA Novosti před schůzkou se svým protějškem ze středoasijského Kyrgyzstánu. Lavrov také vyjádřil uznání kolegům za projevenou solidaritu.
Nálož vybuchla ve vagonu metra plného lidí v pondělí před 15. hodinou tamního času mezi stanicemi Senné náměstí a Technologický institut. Nálož nebyla příliš silná, byly v ní ale kovové části, které následně zabíjely lidi.
Ministerstvo zdravotnictví den po výbuchu uvedlo, že počet mrtvých vzrostl na 14. „11 zemřelo na místě a tři podlehli zraněním neslučitelným se životem," řekla podle agentury Interfax ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová novinářům.
V městských nemocnicích se podle ní nachází ještě 49 zraněných, 13 lidí lékaři po ošetření propustili domů. Ruské úřady zatím nezveřejnily identitu mrtvých. Oznámily ale, že zatím nemají informaci o tom, že by mezi oběťmi byli turisté.
Sebevražedný atentátník z centrální Asie
Řidič soupravy po výbuchu nezastavil a pomalu dojel do stanice. Tím podle záchranářů výrazně pomohl následné situaci. V opačném případě by počty obětí mohly být daleko vyšší, protože by se pomoc do tunelu špatně dostávala.
Na záběrech, které pořídili lidé ve stanici po výbuchu, je vidět souprava s vymlácenými okny, ze které se lidé uvnitř snaží urychleně dostat ven. Vylamují přitom dveře a vyskakují okny.
„Jela jsem vlakem, který jel hned za tím, ve kterém vybuchla bomba. Zastavili jsme na stanici Senné náměstí. Řekli nám, ať vystoupíme a počkáme. Pak nás vyzvali, abychom šli ven, protože všude byla spousta nějakého kouře,“ popsala těsně po výbuchu cestující Olga.
Policie v pondělí uvedla, že pátrá po dvou podezřelých. Jeden z nich do metra uložil nálož, která později vybuchla. Druhý muž nechal podomácku vyrobenou bombu na stanici Náměstí povstání. Ta ale nevybuchla a pyrotechnici ji zlikvidovali.
Agentura Interfax už večer v den útoku uveřejnila, že policie podezírá 23letého muže z centrální Asie, který má údajně vazby na radikální islamisty. Dalšího muže, kterého policisté podezírali, zachytily bezpečnostní kamery. Byl štíhlý, měl černý kabát, plnovous a pokrývku hlavy. Tento muž se ale na policii sám přihlásil, aby prokázal svoji nevinu.
Útok se stal v době, kdy byl ve městě ruský prezident Vladimir Putin. K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Spekuluje se, zda útok může mít s přítomností ruského prezidenta spojitost. V Petrohradu, ale také v Moskvě teď platí zvýšená bezpečnostní opatření. K těm přistoupily také Francie a Ukrajina.
Do Ruska putovala řada kondolencí. Soustrast vyjádřil například generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, ministři zahraničí Británie, Francie, Německa, Ukrajiny.
Following the news coming from #SaintPetersburg, together with all EU Foreign ministers. Our thoughts are with all people of #Russia
— Federica Mogherini (@FedericaMog) April 3, 2017
Atentát odsoudila i britská premiérka Theresa Mayová: „Byl to hrůzný útok. Napsalala jsem ruskému prezidentovi, abych mu vyjádřila soustrast. Já i ostatní Britové jsme v myšlenkách s rodinami obětí. Tento případ znovu ukazuje, jak velké teroristické hrozbě všichni čelíme. Ale v Británii v tom máme jasno, teroristy vyhrát nenecháme. Naše hodnoty zvítězí.“
Přidali se i čeští politici. Prezident Miloš Zeman prohlásil, že teroristické činy jsou naprosto neomluvitelné. Ruskému prezidentovi Putinovi po útoku telefonoval také americký prezident Donald Trump. Podle Bílého domu spolu mluvili o rychlé porážce terorismu.
Vyjadřuji hlubokou lítost nad oběťmi, které si vyžádal výbuch v Petrohradu. Véřím, že se brzy vyšetří okolnosti této tragédie.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) April 3, 2017