Polští lékárníci nechtějí prodávat antikoncepci. Zdůvodňují to vírou i svědomím

Každý šestý polský lékárník odmítá prodávat antikoncepci. Takový je výsledek průzkumů, na které se odvolává polské Sdružení katolických farmaceutů. Polky si tak antikoncepci často prostě nemůžou koupit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky, pilulky, antikoncepce (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Polky ve Varšavě vám většinou řeknou, že by antikoncepce měla být volně k dostání. Když vláda nedávno například oznámila, že by takzvaná pilulka „den poté“ měla být na předpis, setkalo se to s protesty liberálních organizací. „Jsem proti takovému řešení, to si mají rozhodnout samy ženy a ne vláda z ně,“ řekla Radiožurnálu před časem Varšavanka Aňňa.

Jenže část lékárníků už ani nečeká na zákon a jednoduše odmítá antikoncepci prodat. Jako například paní Danuta Brańska ze Sdružení katolických farmaceutů.

„Katoličtí lékárníci prostě chtějí hájit své právo na svědomí, kterým se řídí při práci. Jinak mezi námi a ostatními lékárníky, myslím, žádný rozdíl není,“ říká. „Podle průzkumů je nás asi 15 procent. Ne lékárníků, kteří se obecně hlásí ke katolické víře, ale těch, kteří mají problém smířit se s tím, aby vydávali takové preparáty, jako jsou antikoncepční prostředky.“

V Polsku přibývá lékáren bez antikoncepce. Umělý problém, oponuje lékárnická komora

Číst článek

Polská lékárnice bere prodej antikoncepce, neřkuli pilulky „den poté“ jako morálně nepřípustný. „Jestli já, se svými lékařskými, profesionálními znalostmi vím, že nějaký preparát nebude léčit a bude jen škodit, nemůžu ho vydat. Je mou povinností něco takového odmítnout,“ vysvětluje svou motivaci.

Jenže odmítnutí prodat antikoncepce je právně obrazně řečeno v šedé zóně – to připouští i Brańská. „V právním kodexu lékárníků se píše, že mám postupovat podle svědomí. Jestli nějaký přípravek škodí, nemám ho vydat. Na druhou stranu mám ale závazek prodat všechny léky, které si přeje pacient.“ Podle ní je to tak otázka interpretace a je přesvědčena, že před případným soudem by pohled lékárníků dokázal vyhrát.

„Stejně jako nemohu připustit zabíjení při eutanázii nebo v jakémkoli jiném kontextu, nemůžu dopustit zabíjení takovým způsobem jako je pilulka den poté. Pro mě je to jasná věc,“ říká Brańska z polského Sdružení katolických farmaceutů. Její názor je menšinový. Přesto se Polkám může stát, že při nákupu antikoncepce v lékárně – byť i na předpis – narazí na problém.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme