Příští útok by mohl směřovat na Asada, píše The Times. Poradci posílají syrského prezidenta do podzemí

Pro syrského diktátora Bašára Asada americkým raketovým útokem z minulého týdne podle deníku The Times skončila beztrestnost, které se vládnoucí syrská dynastie těšila od roku 1970. Otec současného prezidenta Háfiz Asad před čtyřiceti sedmi lety uchvátil v Sýrii moc a vládl železnou pěstí. Bašár Asad ale dnes ví, že další útok amerických raket Tomahawk by už nemusel přežít.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad

Syrský prezident Bašár Asad | Zdroj: Reuters

Za šest let občanské války neměl Asad důvod k obavám o svou bezpečnost. Chránila ho nejen Moskva, ale i Teherán a militantní hnutí Hizballáh. „Raketový útok prezidenta Donalda Trumpa přišel jako drtivé varování – pomsta za další útok chemickými zbraněmi by mohla dopadnout na Asadovu hlavu,“ píší Timesy. Šéf Bílého domu vsadil na změnu režimu a nejkratší cestou k ní je fyzická likvidace odpůrce. O něco takového se Trumpův předchůdce Barack Obama nikdy nepokusil.

Asadův život se po letech války poprvé změní od základů. Podle svých poradců by se nyní měl přesunout do bunkru. „Podobně jako kdysi Usáma bin Ládin nebo Saddám Husajn a dnes Abú Bakr Bagdádí musí se i Asad skrývat před americkými satelity. Nejbližší perspektivou jeho existence je život v podzemí a zákaz komunikace mobilním telefonem,“ shrnují Timesy.

Útok USA? Přiměřená odpověď, reaguje Západ. Agrese pod smyšlenou záminkou, vzkázal Putin

Číst článek

O svobodu zřejmě záhy přijde i devětasedmdesátiletý Asadův strýc a bývalý viceprezident Rifát Asad. Jeho pohodlný život v Paříži je u konce, zabavují mu tam majetek a stíhají ho za praní špinavých peněz a korupci.

Podle Timesů tím zesílí tlak i na zásah britských úřadů, protože Rifát Asad střídavě bydlí v Paříži a v Londýně. Přitom prý osobně odpovídá za masakr v povstaleckém Hamá v roce 1982. Vládní síly tehdy město srovnaly se zemí a zabily tam přes 30 tisíc lidí. Rifáta Asada začala stíhat i španělská prokuratura a momentálně nesmí opouštět Francii, s výjimkou léčebných pobytů ve Velké Británii. Rifát společně s příbuzenstvem vydali prohlášení, podle něhož „se nikdy neobohatili na úkor syrského lidu“.

Je to výkřik do tmy. Jeden útok nic nezvrátí, říká analytik k americké odplatě v Sýrii

Číst článek

Podle nich je zvláštní, že je ve Francii i Španělsku „pronásledují“ s pětatřicetiletým zpožděním, a to v době, kdy by hlas Rifáta Asada mohl přispět k mírovému řešení syrského konfliktu. Rifát je v exilu od poloviny osmdesátých let, kdy se svého staršího bratra Háfize pokusil svrhnout. Od bývalého francouzského prezidenta Miterranda dostal Řád čestné legie a nyní spojil síly se syrskou opozicí, aby svrhl Bašára Asada, jehož sestra Bušra Asadová svému strýci v roce 1983 zachránila život.

Evropské impérium Asadova klanu podle Timesů sahá i do Lichtenštejnska a Lucemburska a zahrnuje 503 nemovitostí, včetně vil, apartmánů a městských domů. Podle francouzských zdrojů Rifát vlastní jen ve Francii majetek v přepočtu skoro za dvě a půl miliardy korun. Ten mu teď bude zablokován.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách.

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme