Thajský král podepsal novou ústavu, která slibuje demokratické volby

Thajský panovník Ráma X. ve čtvrtek podepsal novou ústavu, která by měla otevřít cestu k volbám a ukončit tak vládu armády, informovala agentura Reuters. Vojenská junta v zemi vládne od roku 2014 a podle kritiků si díky nové ústavě zachová moc i nad dalšími zvolenými vládami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ráma X.

Ráma X. | Zdroj: Reuters

Podpis v pořadí už dvacáté ústavy od konce absolutistické monarchie v roce 1932 přenášela televize. Její přijetí je klíčové pro umožnění voleb, které by v zemi obnovily demokratickou vládu. Očekávaný termín hlasování je v roku 2018.

Kritici ale tvrdí, že ústava umožní vojenské juntě ovládat zemi i po volbách. Zákon totiž umožňuje volby, zároveň ale posiluje senát a několik výborů ovládaných armádou. Podle týdeníku Economist generálové v polovině letošního března představili diplomatům a zahraničním novinářům svou Dvacetiletou národní strategii. Podle nich boudu všechny příští vlády zákonně povinné plán dodržovat.

Vojenská junta převzala moc v Thajsku v květnu 2014 po sedmi měsících politické krize a rozsáhlých protestech. Krok obhajovala snahou obnovit pořádek v zemi. Generálové tehdy pozastavili platnost ústavy či rozpustili senát. Od té doby má junta silné postavení ve všech sférách života a kontroluje politiku, ekonomiku i tamní média.

moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme