Týden do referenda. Pokud projdou změny ústavy, obnoví Turecko trest smrti

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan slíbil znovuzavedení trestu smrti. Turecko ho povolí, pokud dojde ke schválení změn ústavy. Ty by přinesly výrazné posílení prezidentských pravomocí a Turci o nich přitom budou rozhodovat v referendu přesně za týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Recep Tayyip Erdogan směřuje Turecko k prezidentskému systému - a posílení své moci.

Recep Tayyip Erdogan směřuje Turecko k prezidentskému systému - a posílení své moci. | Zdroj: Německo, Reuters

Trest smrti by tak hrozil i aktérům loňského pokusu o vojenský puč. Hlavní opoziční Republikánská lidová strana nedávno označila loňské události za řízený převrat. Naznačila tak, že ho inscenovala nejvyšší vládní místa.

Na velkém mítinku v Istanbulu turecký prezident znovu kritizoval Evropu. „Dělat předvolební kampaň u vlastních komunit v zahraničí není nic nového, přesto nám v ní evropské země zabránily. Proč? Protože vědí, že tohle referendum nejsou obyčejné volby. Je to bod zlomu v historii Turecka!" prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Lídři opoziční kampaně proti ústavním změnám si stěžují, že v médiích dostávají minimum prostoru. Podle průzkumů jsou oba tábory zhruba vyrovnané. Podstatné tedy budou hlasy zatím nerozhodnuté čtvrtiny Turků.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme