Útok USA? Přiměřená odpověď, reaguje Západ. Agrese pod smyšlenou záminkou, vzkázal Putin

SLEDOVALI JSME ONLINE. Vhodná a přiměřená reakce i rozkol mezi USA a Ruskem. Světové velmoci reagují na zásah USA v Sýrii. „Volám na všechny civilizované země, aby se k nám přidaly, abychom ukončili vraždění a prolévání krve v Sýrii,“ řekl Donald Trump na tiskové konferenci, kde oznámil útok na syrské letiště nedaleko Homsu. Podporu mu vyjádřila řada západních zemí a politiků, přidal se Izrael, Saudská Arábie nebo syrská opozice. Rusko ale upozornilo, že nálety mohou zmařit snahy v boji proti terorismu v Sýrii a zasáhnou rusko-americké vztahy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

USA zaútočily v Sýrii

USA zaútočily v Sýrii | Zdroj: Reuters

„Dnes v noci jsem nařídil cílený vojenský útok na syrské letiště, odkud chemický útok odstartoval. Je to v národním bezpečnostním zájmu Spojených států zabránit a potlačit užívání smrtících chemických zbraní. Není pochyb o tom, že Sýrie použila zakázané chemické zbraně,“ uvedl Trump.

„Myslíme si, že útok jako takový byl přiměřený," řekl šéf americké diplomacie Rex Tillerson po jeho oznámení. Podle něj útok ukázal, že americký prezident Donald Trump je připraven podniknout rozhodné kroky, pokud některá země překročí hranici a dopustí se „ohavných činů".

Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska americký úder v Sýrii ukazuje potřebnou rozhodnost proti barbarským chemickým útokům. Uvedl to na twitteru v první reakci EU na noční americký útok na syrskou leteckou základnu u Homsu. Tusk, který řídí jednání prezidentů a premiérů evropské osmadvacítky, doplnil, že EU bude s USA spolupracovat na ukončení brutality v Sýrii.

Podporu USA vyjádřila také například britská vláda. Podle Británie byla akce adekvátní reakci. „Věříme, že šlo o vhodnou odpověď na barbarský útok chemickými zbraněmi, který syrský režim provedl,“ uvedl mluvčí vlády.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault řekl, že úder v Sýrii byl varováním zločinnému režimu. Budoucnost Sýrie není s Asadem, dodal.

Zdroj z francouzské diplomacie agentuře Reuters řekl, že Američané před úderem Paříž upozornili. Spojené státy podle tohoto zdroje od Francie „nic zvláštního nežádaly". Americký ministr zahraničí Rex Tillerson údajně řekl francouzskému protějšku Ayraultovi, že Washington chce své akce se svými spojenci „koordinovat". Podle Polska jsou USA garantem světového pořádku. Jsou chvíle, kdy je třeba konat.

Naprostou podporu vyjádřil také Izrael. Jejich silné poselství by podle něj měly pochopit i Írán a Severní Korea. Bombardování přivítaly také Saúdská Arábie a Austrálie. Australský premiér Malcolm Turnbull uvedl, že šlo o „přiměřenou a kalibrovanou odpověď“.

Pozitivně americký zásah vnímá také Turecko, řekl to vicepremiér Numan Kurtulmuş pro tureckou Fox TV. Dodal také, že doufá, že akce pomůže k dosažení míru v zemi a syrská armáda musí být za útok chemickými zbraněmi potrestána.

Poškození rusko-amerických vztahů

Kreml považuje útok v Sýrii za porušení mezinárodního práva a výrazný zásah do rusko-amerických vztahů. Ruský prezident Vladimir Putin podle svého mluvčího označil americký zásah za "agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva pod smyšlenou záminkou", což poškodí rusko-americké vztahy i společný boj proti terorismu.

„Útok na základnu v Homsu připomíná bombardování Jugoslávie, vojenskou intervenci v Iráku, zničení Libye a druhá narušení mezinárodního práva ze strany USA," řekl Igor Morozov, člen zahraničního výboru Rady federace, horní komory ruského parlamentu pro agenturu RIA Novosti.

Předseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov podle agentury Interfax řekl, že ruské spojenectví se Spojenými státy v Sýrii je po americké akci zpochybněno. Americký úder měl podle něj potvrdit „předchozí verdikt o vině (syrského prezidenta) Bašára Asada za chemický útok".

Záminka pro jednostrannou akci, kritizuje Írán

Ke kritice se přidal také Írán. „Odsuzujeme jakékoliv jednostranné nálety. Takové akce pouze posílí teroristy a zkomplikují situaci v Sýrii a v regionu," oznámil mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahram Qasemi. Zdůraznil, že o skutečných pachatelích útoku v Idlibu navíc stále existují „oblaka pochybností".

„Irán odsuzuje použití chemických zbraní. Zároveň ale soudí, že je nebezpečné, destruktivní a také porušením mezinárodního práva využít (chemické zbraně) jako záminku pro jednostrannou akci," dodal mluvčí.

'Doufáme, že útoky budou pokračovat'

Americkou akci uvítala syrská opozice. Mluvčí Syrské národní koalice, která sídlí v Istanbulu, Ahmad Ramadán zároveň vyzval, aby ostřelování pozic syrské armády věrné prezidentovi Asadovi pokračovalo až do doby, kdy bude zničena schopnost Damašku útočit na své odpůrce.

„Doufáme, že budou útoky pokračovat," uvedl Ramadán. Americký útok je podle něj „důležitou reakcí". „Měl by to být začátek toho, jak (syrskému) režimu říci, že nemůže zůstat bez trestu," dodal mluvčí opoziční Syrské národní koalice.

ČTK, Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme