V petrohradském metru útočil 23letý Kyrgyz, potvrdili ruští vyšetřovatelé

Ruský Vyšetřovací výbor, což je obdoba amerického FBI, identifikoval bombového atentátníka z Petrohradu. Podle něj útočil 23letý Kyrgyz Akbardžon Džalilov. Exploze ve vagónu metra si dosud vyžádala 14 mrtvých, desítky dalších lidí byly zraněny. V druhém největším městě Ruska nadále panují přísná bezpečnostní opatření, kvůli anonymnímu telefonickému varování před bombovým útokem musela být v úterý uzavřena stanice metra Senné náměstí, u níž v pondělí došlo k výbuchu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyrgyz Akbardžon Džalilov podezřelý z útoku na petrohradské metro. | Zdroj: Reuters

Policie kromě stanice Senné náměstí uzavřela i dvě sousední stanice, Spasská a Sadové náměstí, na které se ze stanice Senné náměstí přestupuje; jde o nejfrekventovanější přestupní uzel v celé podzemní dráze. Soupravy nyní těmito zastávkami projíždějí bez zastavení.

Počet obětí v Petrohradu stoupl z 11 na 14. Anonym nahlásil další bombu v metru

Číst článek

Uzavřena je i část jiné linky petrohradského metra, od stanice Moskevská až po stanici Petrohradská. „Vykonáváme úplnou prověrku jak stanic, tak tunelů," uvedl provozovatel metra.

Na jistý čas byla uzavřena i stanice Dostojevská, a to i s přechodem do sousední stanice Vladimirská. Nyní je opět v provozu.

Podle agentury Interfax musela být evakuována i budova právnické fakulty. Ještě dříve média informovala, že policie vyklidila jeden z petrohradských supermarketů kvůli opuštěnému zavazadlu. Šlo ale jen o prázdnou tašku na laptop.

Vagon metra podle policie explodoval v pondělí odpoledne v době dopravní špičky mezi stanicemi Senné náměstí a Technologický institut. Souprava byla podle očitých svědků plná lidí. Na jiné stanici metra pyrotechnici podle médií zneškodnili druhou nálož.

Rodák z Kyrgyzstánu

Útok má podle kyrgyzské rozvědky i ruského Vyšetřovacího výboru na svědomí nejspíše rodák z Kyrgyzstánu Akbardžon Džalilov. Ten podle Interfaxu před šesti lety dostal ruské občanství na základě prohlášení svého otce, tehdy již ruského občana, který se do Rusku přestěhoval za živobytím, podobně jako miliony pracovníků z postsovětské střední Asie a Kavkazu.

Petrohradský gubernátor Georgij Poltavčenko uvedl, že mezi zraněnými jsou i občané Běloruska, Tádžikistánu a Uzbekistánu, jakož i 17 obyvatel jiných ruských regionů, pro jejichž příbuzné bylo v Petrohradu zajištěno bezplatné ubytování v jednom z místních hotelů.

Všichni zranění, včetně nejkritičtějších případů, jsou podle gubernátora momentálně v stabilizovaném stavu, včetně ženy, kterou lékaři za pomoci léků udržují v umělém kómatu.

V Petrohradu kvůli anonymu uzavírají další stanice metra. | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme