V Rusku zatýkají po útoku na metro podezřelé a prohledávají byty

Ruské tajné služby zatkly v Petrohradu, kde se v pondělí odehrál atentát s 14 mrtvými, šest přistěhovalců ze Střední Asie kvůli podezření, že verbovali své krajany do řad teroristických organizací Islámský stát a An-Nusra. Ta je v současnosti známa pod názvem Fronta dobytí Sýrie, hlásí se k teroristické síti Al-Káida.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští policisté prohledávají cestující na petrohradském nádraží

Ruští policisté prohledávají cestující na petrohradském nádraží | Zdroj: Reuters

Prověřit spojení předpokládaného útočníka s přívrženci radikálních islamistů nařídil šéf federálních vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin během porady uspořádané v noci na středu. Podle anonymních zdrojů médií není vyloučeno, že atentátník měl společníky.

"Vyšetřovatelé pečlivě prověří všechny styky a kontakty zatčených, je ale záhodno rovnou upozornit, že v tuto chvíli nemáme důkazy o tom, že by se zadržení znali s pachatelem útoku v petrohradském metru," citovala agentura Interfax z úředního komuniké.

Kyrgyzstán jako hnízdo radikálního islámu? 'Migranti v Rusku mohou na Petrohrad doplatit'

Číst článek

Kriminalisté momentálně prohledávají bydliště podezřelých a zabavují extremistickou literaturu. Chystá se také vznesení obvinění a vzetí do vazby.

Pondělní atentát si vyžádal 14 obětí a padesátku raněných, 12 obětí se dosud podařilo identifikovat. Útok byl podle vyšetřovatelů dílem etnického Uzbeka s ruským pasem Akbaržona Džalilova, který před sedmi lety přijel do Petrohradu z rodného Kyrgyzstánu. Dříve se neprojevoval tak, aby se dostal do hledáčku úřadů či tajných služeb. Podle tisku vyšetřovatelé předpokládají, že se jej podařilo naverbovat islamistům během návštěvy v kyrgyzském městě Oš. V řadách IS podle odhadů bojuje více než tisícovka Kyrgyzů.

Kriminalisté prohledali atentátníkovo bydliště, kde však podle agentury Interfax nenašli nic podezřelého, což "vede k myšlence, že útočník patrně měl společníky, kteří mu bomby dodali".

Do Petrohradu ve středu přiletěli z Kyrgyzstánu příbuzní předpokládaného atentátníka. "Já tomu nevěřím," prohlásila jen Džalilovova matka a dalších vyjádření se zdržela. Rodiče mají identifikovat tělo, jakož je čeká i výslechu u ruských vyšetřovatelů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme