Kvůli vzpourám a ničení majetku hlídkovaly před více než třemi lety v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem policejní posily až z Prahy. Nyní je centrum poloprázdné.
Migranti, kteří na člunu cestovali, pocházeli především z Nigérie, Kamerunu, Gambie, Súdánu a Pobřeží slonoviny. Záchranáři na místě našli pouze tři přeživší.
Slovenští policisté pronásledovali řidiče, který jel příliš rychle a chtěl se vyhnout kontrole. Z auta po zastavení řidiče vystoupilo ještě osm dalších cizinců irácké národnosti.
Loď Sea-Watch 3 německé humanitární organizace Sea-Watch zachránila 22. prosince migranty u libyjských břehů a od té doby je nucena setrvávat na moři i s 32 lidmi na palubě.
Řecko dalo občanství třem přistěhovalcům, kteří při loňských lesních požárech zachránili desítky lidí. Podle Atén tito běženci ukázali, že si uvědomují evropské hodnoty a mohou jít příkladem.
Prošli jihem Balkánu až k hranicím EU. Teď na tisíc lidí živoří u hranic chudé Bosny a Hercegoviny v provizorních stanech bez topení. Čekají a pokoušejí se dostat dál do Evropy.
Policista Marek Chrastina natočením milionového dezinformačního videa o údajně zinscenovaném topení migrantů neohrozil dobrou pověst policie. Nehrozí mu žádný trest, zní verdikt vnitřní kontroly.
Vytvořil milionové dezinformační video, které oblétlo Evropu. Nyní se zjistilo, že autor videa Marek Chrastina je policistou obvodního oddělní v Šumperku.
Evropská unie by podle německého ministra zahraničí neměla dopustit, aby ji migrace dále rozdělovala. Země, které uprchlíky přijímat nechtějí, by ale podle něj měly pomáhat jinak - třeba v Africe.
Italská vláda odmítala běžence vpustit na pevninu, dokud další členské země EU nepřislíbí přijetí části běženců. O většinu z nich se postará italská katolická církev, část jich přijme Irsko a Albánie.
Syřané nebo Iráčané z uprchlických táborů na ostrově Lesbos poprvé v životě vidí na vlastní oči Izraelce. Třeba v Sýrii se o nich přitom učili jen to nejhorší.
Do Evropy letos nelegálně přicestovalo přes 56 tisíc migrantů, volili hlavně cestu po moři. Nejvíce jich zamířilo k břehům Itálie. V Česku legálně žije přes 500 tisíc cizinců, nejvíce Ukrajinců.
Uprchlický tábor Doholo na jihu afrického Čadu se na první pohled příliš neliší od místních vesnic, které tvoří shluky domů postavených z nepálených cihel s doškovými střechami.
Ve světě bylo loni kvůli konfliktům, násilí a pronásledování na útěku 68,5 milionu lidí, což je rekordní údaj pátý rok po sobě. Asi polovina jsou děti.
Navrhované tábory by měly být v Evropě, ale mimo Evropskou unii. „Bylo by to v zemi, která není na seznamu preferovaných destinací migranty nebo obchodníky s lidmi.“
Autoři ale upozorňují, že se nedá paušalizovat - mezi migranty z jednotlivých zemí jsou často dramatické rozdíly. U cizinců je navíc dvakrát větší šance, že je Němci nahlásí policii.
Mladý uprchlík z Iráku prokázal neuvěřitelnou touhu po životě v Evropě. Schoval se pod podvozkem autobusu, kde se držel nápravy. Dokázal dojet ze srbského Bělehradu až téměř do chorvatského Zábřehu.
Čtrnáct uprchlíků ze Sýrie ukončilo dvoutýdenní hladovku v Aténách. Protestovali tak proti údajné nečinnosti úřadů, které dosud nezajistily jejich převoz do Německa.
Česko převzalo v rámci přerozdělovacích kvót Evropské unie dvanáct běženců a projekt tu skončil fiaskem. Češi přesto syrským uprchlíkům pomáhají, ale pomoc směřují přímo do krizové oblasti.
Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce v nadcházejícím fiskálním roce přijmout maximálně 45 tisíc uprchlíků. Informoval o tom Reuters s tím, že Trump kvótu oznámí v nadcházejících dnech.
Itálie spolu s Českem chystají projekt, ve kterém by mohly společně pomáhat migrantům v Pobřeží slonoviny. Česko by mělo do projektu přispět zhruba milionem eur, tedy přibližně 26,14 miliony korun.
Soudní dvůr EU rozhodl podle očekávání. Kvóty na přerozdělování uprchlíků byly přijaty podle práva. Odvalil tak Evropské komisi překážku pro zažalování Prahy, Varšavy a Budapešti kvůli neplnění kvót.
Řecký ministr pro migraci obhajoval rozhodnutí přijmout několik desítek migrantů z jiných členských zemí EU zpět do Řecka jako „symbolické gesto dobré vůle a solidarity“ s jinými členskými státy.
Česko má připravenou odpověď Evropské komisi na druhou fázi řízení kvůli neplnění uprchlických kvót. Stejně jako poprvé se podle Radiožurnálu bude hájit nedostatečnou spoluprací Itálie a Řecka.