Americký federální soud nařídil státu Texas odstranit plovoucí bóje, které na řece Rio Grande nainstalovaly místní úřady s cílem zabránit běžencům v nelegálním překračování americko-mexické hranice.
Řidič dodávky s cizí poznávací značkou se podle policie choval nestandardně. Řidiče policie zadržela, v případě prokázání viny mu za převaděčství hrozí trest odnětí svobody v délce až osmi let.
Podle organizací na pomoc příchozím je nová podpora nízká a její nastavení motivuje k práci načerno. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje nový přístup za transparentní a férový.
„Dvakrát se nám stalo, že přišla obálka s bílým práškem. Policie zavřela celou ulici. Několikrát jsme tu měli nápisy na dveřích a házeli nám exkrementy ke dveřím,“ vzpomíná Martin Rozumek.
„V detenčním zařízení jsem byl týden. Místnost bez oken 3x10 metrů, bylo nás tam 40. Na spaní na podlaze jsme se museli střídat, zbytek stál. Záchod byl v rohu, dělat jste to museli přede všemi.“
Někteří z nich překonali, z velké části pěšky, 4000 kilometrů. Ženy těhotné nebo s šestitýdenním miminkem. Nyní čekají v uprchlickém táboře na azyl. Co prožívají, zjistíme v dalším díle seriálu.
Migrační situace na česko-slovenských hranicích výrazně poklesla. Ministr vnitra chce navrhnout na následujících deset dní pouze namátkové policejní kontroly.
Česko chce dál hlídkovat kvůli nelegální migraci na hranicích se Slovenskem. Zadržené uprchlíky obvykle vrací na území našeho východního souseda. Slováci proto na hranicích staví provizorní stany.
Nejčastěji se jedná o státní příslušníky Sýrie, kteří k nám proudí z Turecka přes Řecko, Srbsko, Maďarsko a Slovensko. Nárůst je obrovský,“ říká ředitel krajské cizinecké policie.
Šéf německých policejních odborů Heiko Teggatz také v pondělí řekl, že převáděči si vytvořili nové pašerácké trasy z Balkánu, které nyní vedou do Německa přes Slovensko a Česko.
Čtvrteční neštěstí je již druhým podobným v Egejském moři tento týden. V noci z úterý na středu se v oblasti potopila loď, na jejíž palubě cestovalo až 50 migrantů.
Brity šokovala smrt třicítky migrantů, jejichž gumový člun se potopil uprostřed kanálu La Manche. Skupina byla součástí rekordní, téměř třicetitisícové, letošní lidské vlny běženců a uprchlíků.
„Situace se poměrně rychle mění. Nevíme, jestli je to změna trvalá, k lepšímu, nebo je to jen jakési přeskupení,“ uvádí zpravodaj v pořadu Interview Plus.
Polské ministerstvo obrany uvedlo, že příslušníci běloruských bezpečnostních sil pod příkrovem tmy stříhali díry v hraničním oplocení, aby jím mohli běženci proniknout.
Běženci se už od léta pokoušejí nelegálně dostat z Běloruska do Polska a pak dál do západní Evropy. Někteří z nich ale místo bezpečnějšího života nacházejí smrt v bažinách, lesích nebo řekách.
Skupina běženců potřebovala naléhavou lékařskou pomoc. Na silnici stojí sanitka, uvnitř leží jeden z nich. Jeho bratr zatím leží v lese zabalený ve spacáku a termofólii, která nepropouští chlad.
Na polsko-běloruské hranici sílí uprchlické drama. Tisíce běženců zůstávají bez pomoci zdravotníků a humanitárních pracovníků v pohraničním pásmu. Jak to vypadá na polské straně?
„K našemu úžasu bylo přijetí humanitární pomoci zcela odmítnuto. Jsou to lidé, kteří jsou na území Běloruska, takže za ně plně odpovídá Bělorusko,“ řekl podle agentury PAP premiér Mateusz Morawiecki.
Trasa běženců vede z Afghánistánu přes Írán, Turecko a Řecko a končí v kontinentální Evropě. Cesta jim trvá měsíce a umožňuje ji síť pašeráků, kteří nedbají na mezinárodní zákony ani na lidské životy.
570 migrantů na palubě lodi Ocean Viking v pátek připluje na Sicílii. Po několika dnech čekání na moři jim italské úřady určily přístav k zakotvení. Na lodi začínaly docházet léky i potraviny.
Čtyři středomořské státy zaslaly předsedkyni Evropské komise společný dopis, ve kterém trvají na přebírání běženců ostatními unijními zeměmi coby nástroji solidarity.
Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků.
Hamáček řekl, že policie v poslední době několikrát sice zachytila víc migrantů, nejde však o „migrační vlnu“. Ministr vnitra očekává, že policie odhalí i další běžence v příštích dnech.