Metoda na bázi biosenzoru vyvinutá na Fyzikálním ústavu Akademie věd dokáže během několika málo minut spolehlivě určit, jestli má člověk covid, anebo ne.
Tomáš Cihlář vedl i tým, který objevil úplně nový typ léčiv HIV. Ty by se měly dávat pod kůži tak, že je pacient bude dostávat jednou za půl roku, možná jenom jednou ročně.
Vědci z Mikrobiologického ústavu se zabývali procesem toku informací z DNA do RNA. Výzkum podle odborníků může otevřít nové možnosti v boji s choroboplodnými zárodky.
Zažímalová byla jedinou kandidátkou na šéfa Akademie věd. Odbornice na experimentální botaniku měla už podle dřívějších informací podporu většiny z 54 ústavů akademie.
„Společnost se musí rozhodnout, že pro co nejrychlejší eliminaci emisí skleníkových plynů udělá všechno. Pokud to nebude priorita, tak se to nestane,“ kritizuje vlažný postoj státu Alexander Ač.
Novost produktu spočívá ve speciálně vyvinutém plnivu. V tom jsou zafixovány nanostrukturní komplexy zinku a stříbra, které viry, bakterie i kvasinky zneškodní a zachytí.
Vědci využili data o šesti druzích opadavých stromů z bezmála 4 000 stanovišť napříč Střední Evropou. Vedle toho také provedli sérii experimentů, kde zkoumali i vliv rozdílné míry slunečního světla.
Některá města v Česku ruší novoroční ohňostroje kvůli platným opatřením. Jejich uvolnění do prosince nepředpokládají, píše Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Přímá oxidace metanu na metanol molekulárním kyslíkem může být cestou, jak výrazně snížit náklady na výrobu metanolu. Může nás tak přibližit k získání technologií pro výrobu levnějších paliv.
Podle virologa Libora Grubhoffera by velmi pomohly rychlé antigenní testy. Až se dostaneme k návratu dalších dětí a studentů do škol, tak by se nám zkušenosti s testováním mohly hodit.
„Tato skupina expertů hraje velmi důležitou úlohu při tvorbě politik Evropské unie na základě informací o vývoji vědy a je velká čest se do této skupiny dostat,“ uvedla ke své účasti Eva Zažímalová.
V první fázi vědci sestaví nové scénáře vývoje klimatu pro Českou republiku. Dále budou předpovídat dopady na rozložení srážek, stav podzemních vod, lesy, půdu a další sféry české krajiny.
Studie léku na obezitu ještě bude trvat několik let. Pokud by se však prokázala jeho účinnost, je větší šance, že by ho proplácela pojišťovna, vysvětluje diabetolog Haluzík.
Za svou vědeckou činnost získal Zahradník mnohá vyznamenání, například v roce 1998 českou medaili Za zásluhy a o rok později rakouský Čestný kříž za vědu a umění.
Obyvatelé Kamčatky již od září upozorňovali na ohromné množství uhynulých mořských živočichů vyplavených na pláže. Lidé, kteří přišli do styku s vodou, utrpěli popáleniny a zvraceli.
Ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Zdeněk Hostomský dodává, že očkování se vyvíjí obvykle mnoho let. „Čeká se, jestli některým příjemcům látka více neuškodí, než pomůže.“
Výzkum vedl Karel Pacák z amerického Státního zdravotního ústavu, za Česko na něm spolupracovali Jiří Neužil a Kateřina Váňová z Laboratoře molekulární terapie v centru Biocev.
Test univerzita vyvíjí spolu se soukromou sférou. Hygienici varují před případným podzimním a zimním souběhem chřipky a koronaviru nového typu, které mají podobné příznaky.
Pěti nynějším členům skončí na konci srpna funkční období. Tři z nich by mohli dál pokračovat. Místopředsedou rady by se od září mohl stát viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.
Molekuly DNA ohrožuje řada chemických a fyzikálních vlivů z vnitřního i vnějšího prostředí. K nejčastějším poškozením DNA podle vědců patří jednovláknové zlomy.
Podle klimatologa Zahradníčka se na sucho můžeme připravit. První opatření je zachytávání vody v krajině tak, aby se dostávala do hlubších vrstev. Jako další je lepší zacházení s vodou všech obyvatel.
V sobotním výběru z médií se dočtete, že šéf sněmovního bezpečnostního výboru Koten z SPD společně s dalšími členy podal kvůli úniku informací v kauze ricin trestní oznámení na neznámého pachatele.
Na extrémní sucho, jaké Česko zažívá v posledních letech, se podle Jana Hollana z Centra pro výzkum globální změny Akademie věd ČR dá připravit. „Ale stát v tom není dostatečně aktivní,“ říká.