Organizace spojených národů (OSN) se obává, že izraelská pozemní operace v Pásmu Gazy by v případě svého rozšíření mohla přinést další tisícovky civilních obětí.
Letos v březnu dostal na starost klíčový resort obrany Li Šing-fu. Dokazovalo to spíše než odborné kompetence politickou spolehlivost a osobní důvěru vládce Si Ťin-pchinga.
„Kim vyjádřil své názory na otázky společného zájmu v boji za ochranu svrchovanosti, rozvoje a zájmů obou zemí před povýšenými a svévolnými praktikami imperialistů,“ napsala o schůzce s Šojguem KCNA.
S projektem evropského protiraketového štítu, jehož cílem je nakoupit systémy, které pocházejí částečně z USA a Izraele, přišlo loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu Německo.
„Situace je poměrné složitá,“ napsala na telegramu Maljarová v souvislosti s postupem ruských sil u Svatove. Rusové podle ní v oblasti útočí na Bilogorivku a Serebjanku.
Mezi ministryní obrany Janou Černochovou a náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou je napjatá situace. „Rozpor se netýkal v žádném případě peněz,“ tvrdí vojenský analytik Milan Mikulecký.
V Polsku se momentálně řeší zejména špatná komunikace kolem celého případu. Nezodpovězené zůstávají také otázky, jestli Polsko nemá problém s protivzdušnou obranou, když při sledování raketu ztratilo.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) připustila neshody s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou. Jde podle ní ale spíše o „různé názory“ mezi civilní a vojenskou částí ministerstva obrany.
Mezi náčelníkem generálního štábu Řehkou a ministryní obrany Janou Černochovou existují dlouhodobé spory, které se týkají povyšování, schvalování zahraničních cest nebo personálního obsazování.
Li uvedl, že Peking chce s Moskvou spolupracovat na „posílení strategické komunikace mezi oběma armádami“ a také přispívat k „udržení globální a regionální bezpečnosti a stability“.
Italský ministr obrany Guido Crosetto i italský ministr zahraničí Antonia Tajaniho se přiklání k názoru, že za letošní velkou migrační vlnou z Afriky do Itálie z části stojí ruští Wagnerovci.
„Válka diktuje změny v personální politice,“ napsal ke změně na telegramu Davyd Arachamija, šéf poslanců vládní strany Sluha národa a blízký spojenec prezidenta Volodymyra Zelenského.
Ministerstvo obrany ladí právní podmínky nákupu pásových bojových vozidel pro pěchotu. Resort očekává, že finální nabídku od švédského výrobce dostane do začátku února.
Už předtím ale čelila kritice i za to, že se nenaučila vojenské hodnosti a na dovolenou letěla společně se synem armádním vrtulníkem. Zatím není jasné, kdo ji ve funkci nahradí.
„Dlouhodobě byl upozorňován na to, že si stěžují zástupci armády, že s nimi nekomunikují, že nejsou řešeny problémy ve strategických projektech,“ vysvětlil odvolání náměstek Filip Říha.
Putinovu invazi americký ministr obrany označil za nejhorší bezpečnostní krizi od konce druhé světové války. Její vyústění „pomůže určit směr globální bezpečnosti v tomto mladém století“, domnívá se.
Probíhají další nové intenzivní ruské nálety na ukrajinskou infrastrukturu a civilní cíle. O jejich důvodech a možné pomoci Ukrajině mluvil pro Český rozhlas bezpečnostní analytik Daniel Koštoval.
Zlepšila by legislativa připravená ministerstvem obrany naši obranyschopnost? O tématu debatovali pro Český rozhlas Plus bývalý ministr obrany Metnar a náměstek současné ministryně obrany Šulc.
Austin ve čtvrtek ráno uctil památku československých výsadkářů v památníku v pražské Resslově ulici, následně jednal na ministerstvu obrany s Černochovou.
Ministr obrany Spojených států amerických Lloyd Austin bude jednat především s premiérem Fialou a ministryní obrany Černochovou. Jednání se budou týkat nejen modernizace armády, ale i smlouvy DCA.