ministr obrany

| ČTK |Zprávy ze světa

'Vzteklý pes' Mattis varoval KLDR: Jaderný úder na USA nebo naše spojence povede ke zdrcující odvetě

Nový americký ministr obrany James Mattis při první zahraniční cestě varoval severokorejský režim, že případný jaderný útok proti Spojeným státům či proti jejich spojencům by vedl k „účinné a drtivé" odvetě. V Soulu zároveň ujistil jihokorejskou vládu o pokračující americké podpoře. Některé aspekty spojenectví obou zemí totiž Donald Trump během své kampaně zpochybnil.

|Martin Dorazín, ČTK |Zprávy ze světa

Experti na ruském letadle neobjevili stopy výbuchu. Možnost teroristického útoku ale nevylučují

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že na troskách armádního letadla, které se zřítilo u černomořského střediska Soči, nebyly nalezeny známky výbuchu ani požáru, píše agentura TASS. Za havárií očividně byla „nesprávná funkce" techniky, podle agentury Interfax to řekl ministr dopravy Maxim Sokolov . Vyšetřování havárie pracuje i s verzí terorismu. Podle náčelníka bezpečnosti letů vojenského letectva Bajnětova to neznamená jen výbuch.

Stropnický vyznamená starostku Dolních Vilémovic. Vybudovala muzeum parašutisty Jana Kubiše

|Veronika Malá |Zprávy z domova

Dlouho to byla ruina, dnes je to muzeum, na jehož vznik přispěli lidé i z Francie. Takový je osud rodného domu parašutisty a odbojáře Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích. Kubiš byl jedním z mužů, kteří v roce 1942 spáchali atentát na nacistu a říšského protektora Reinharda Heydricha. U vzniku muzea stála starostka obce Jitka Boučková, která za to v úterý na Vítkově dostane od ministra obrany vyznamenání.

|Vít Pohanka |Zprávy ze světa

Polský ministr obrany odvolal velitele elitních jednotek. Opozice mluví o politické čistce v armádě

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz odvolal velitele elitní jednotky GROM. Odejít musí také velitel speciálních vojsk. V Polsku to vyvolalo protesty opozice, která upozorňuje, že současná vláda vyměnila už desítky vysoce postavených důstojníků údajně z politických důvodů. Ministerstvo to považuje za přirozenou výměnu velících důstojníků.

|Evelyna Kulíšková, dab |Zprávy ze světa

Stropnický navštívil české vojáky, kteří v Maďarsku pomáhají s uprchlickou krizí

Najezdit skoro 40 tisíc kilometrů, složit přitom přes 1500 tun materiálu a uvařit na 7500 jídel. To vše zvládla asi dvacítka ženistů z Olomouce a Bechyně na maďarské základně Hódmezővásárhely nedaleko Szegedu. V polovině října tam odjeli pomáhat s uprchlickou krizí. Na konci jejich pobytu je přijel navštívit ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

|Vladimír Kroc, Andrea Kratinová, Tereza Chlubná |Regiony

Ministr Chovanec vyzval firmy, aby odvezly munici ze skladů ve Vrběticích

Ministři obrany a vnitra, Martin Stropnický z hnutí ANO a Milan Chovanec z ČSSD, uklidňovali obyvatele vesnic v okolí vybuchlého muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku. Ministr Chovanec vyzval soukromé firmy, které mají areál pronajatý, aby odvezly munici ze zbylých objektů. Pokud tak neučiní, o vyklizení se prý postará stát.

|Jan Prokeš, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Novým ukrajinským ministrem obrany je bývalý šéf Národní gardy Poltorak

Ukrajina má nového ministra obrany. Parlamentem schválený Stepan Poltorak slibuje zajistit v zemi mír prostřednictvím silné armády. Devětačtyřicetiletý Poltorak střídá ve funkci Valerije Heleteje, který byl kritizován po srpnové bitvě u Ilovajska, v níž proruští ozbrojenci zabili nejméně sto obklíčených ukrajinských vojáků. Stepan Poltorak dosud vedl na jaře založenou Národní gardu.