'Musí regulovat škodlivé emise.' Státy USA žalují vládu za omezení ochrany životního prostředí

Některé americké státy podaly žalobu proti opatřením, jimiž chce Bílý dům omezit ochranu životního prostředí ve prospěch těžby surovin a vytváření nových pracovních míst. Oznámila to agentura Reuters. Podle Erika Schneidermana, generálního prokurátora státu New York, který žalobu vede, je Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) ze zákona povinna omezovat škodlivé emise uhelných elektráren.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump při podpisu dekretu | Zdroj: Reuters

Prezident Donald Trump koncem března vydal exekutivní nařízení, které ruší či omezuje regulaci zavedenou jeho předchůdcem v úřadu Barackem Obamou k ochraně životního prostředí.

Ochránci přírody vs. Trump. Konec války proti uhlí, vzkázal při podpisu nového dekretu

Číst článek

Terčem je hlavně Obamův Plán čisté energie, který zavazoval tepelné elektrárny k omezení škodlivých emisí do roku 2030 o třetinu stavu z roku 2005. Zlikvidovat tento plán má teď podle dekretu právě EPA.

Podle žaloby amerických států je vláda povinna regulovat emise skleníkových plynů, které podle mnoha vědců způsobují klimatické změny. Trump tvrdí, že tyto regulace nemají velký efekt, podvazují rozvoj amerického průmyslu a připravují Američany o práci.

Žalobu podalo 17 amerických států od Kalifornie na západě po Vermont na východě a přidaly se k ní i některé okresy a města.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme