Černobyl zakryla kovová kopule. Dalších sto let má bránit úniku radiace

Havarovaný reaktor odstavené jaderné elektrárny v Černobylu zakryla nová kovová kopule. Stavba kryje původní betonový sarkofág a úniku radioaktivity by měla bránit po dobu další stovky let. Vybudování krytu trvalo čtyři roky a stálo přes jeden a půl miliardy eur. Finančně se na něm nejvíce podílela Evropská banka pro obnovu a rozvoj, ale přispěla i Česká republika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černobyl dostává nový kryt. Příštích sto let má zabránit úniku radioaktivních látek (foto z října 2016) | Foto: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International, Tim Porter

Kryt nahradí stávající železobetonový sarkofág, který je starý už třicet let. Nová konstrukce váží 36 tisíc tun, na výšku měří 165 a na délku 110 metrů.

Kopule s názvem Úkryt 2 se musela montovat v dostatečné vzhlednosti od elektrárny v nezamořené zóně. Vzhledem k obřím rozměrům ji konstruktéři stavěli na dvě části, které loni propojili. Stávající ochranný obal pak budou pod novým krytem demontovat, v rámci operace by se měl zpracovat i radioaktivní odpad.

Historický sarkofág jevil známky postupného rozpadu už v roce 1995. Ve stejném roce se objevily i první předběžné nákresy toho, jak se bude řešit jeho rozpad a navržena byla také konstrukce podobná té dnešní.

Černobyl dostává nový kryt. Příštích sto let má zabránit úniku radioaktivních látek

Číst článek

Výbuch ukrajinské elektrárny v roce 1986 přestavuje dodnes největší tragédii v historii jaderné energetiky.

ama Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme