Češky dominují Fed Cupu díky ochotě reprezentovat, ale i zázemí, říká Ulihrach

Pouze Spojené státy se 17 primáty ovládly tenisový Fed Cup vícekrát než Česká republika, která má dohromady s časy bývalého Československa 10 výher. Stát ze střední Evropy však sportovní velmoc v posledních letech mocně stahuje, když český výběr ovládl tuto týmovou soutěž v posledních šesti ročnících hned pětkrát. Naposledy se to podařilo v neděli, kdy svěřenkyně nehrajícího kapitána Petra Pály zdolaly Francouzky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češky vyhrály tenisový Fed Cup popáté za posledních šest ročníků | Zdroj: ČTK

„Je super, co se českému týmu podařilo. Vyhrát pětkrát během šesti let je něco mimořádného,“ řekl v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu bývalý daviscupový reprezentant Bohdan Ulihrach.

Podle kapitána Petra Pály má český výběr výhodu především v tom, že má k dispozici široký kádr. To potvrzují čísla i slova Bohdana Ulihracha, který během své kariéry v letech 1995-2003 zasáhl do deseti utkání Davis Cupu, mužské obdoby Fed Cupu.

„Máme tři hráčky v první dvacítce světového žebříčku a z toho těžíme. Navíc naše tenistky chtějí reprezentovat. To je hlavní rozdíl mezi námi a ostatními tenisovými velmocemi. Hráčky z těchto týmů hrají Fed Cup především proto, aby se kvalifikovaly na olympijské hry,“ tvrdí bývalý hráč číslo 22.

V první dvacítce mají nyní tři zástupkyně vedle Česka ještě Spojené státy, jenže ani ty se nemohou pokaždé spolehnout na to, že budou hrát v nejsilnějším složení. Ilustrovat se to dá například na dlouhodobě nejlepší hráčce USA, kterou je 22násobná grandslamová vítězka v singlu Serena Williamsová.

Naší největší silou je široký kádr, říká fedcupový kapitán Pála

Číst článek

Ta svou fedcupovou kariéru zahájila v roce 1999 a od té doby zasáhla do devíti bitev, zatímco Petra Kvitová stihla od roku 2007 dvacet nominací.

České hráčky navíc často vyzdvihují, že je o ně během Fed Cupu perfektně postaráno, což je dáno především profesionálním zázemím, které jim zajišťuje stejná agentura, jako je tomu v případě daviscupového týmu.

„Už za mých časů, kdy jsem hrál s Jirkou Novákem, jsem si během Davis Cupu nemohl na nic stěžovat. Jenže od té doby se realizační tým hodně posunul a i z toho naše hráčky těží,“ porovnává Ulihrach s tím, že vyhlídky českého týmu v Davis Cupu nejsou do budoucna tak příznivé, jako je tomu u ženského výběru.

„Asi bychom si měli vážit toho, co díky fedcupovému týmu zažíváme. V mužích je to složitější – Štěpánkovi je už 37 let, Berdychovi bude 32. Naštěstí se trochu zvedá Pavlásek, ale jinak žádný velký talent nevidím,“ uzavírá vítěz tří turnajů na okruhu ATP.

Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme