Pokud vypadnu z desítky, nebude to konec světa, říkal před časem Berdych. Se superkoučem hledá jiné mety

Jde sice jen o číslo, ale v případě tenistů také o velkou kariérní metu. O účasti v elitní top 10 sní mnozí talentovaní junioři a jen velmi málo z nich se do nejlepší desítky skutečně dostane. Tomáš Berdych se do ní probojoval po Wimbledonu v roce 2010, právě teď ji po více než šesti letech opouští.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tenista Tomáš Berdych podruhé v řadě vypadl v prvním kole | Foto: Reuters

Tomáš Berdych měl i díky své dlouholeté nepřetržité účasti v elitní desítce pověst jednoho z nejvyrovnanějších hráčů mezi profesionály, zvlášť když se mu povedlo ustálit formu na těch největších turnajích, ze kterých jen výjimečně vypadával před čtvrtým kolem.

Jenže český tenista už také jako zástupce početné skupiny třicátníků na okruhu ATP vnímal nástup silné mladé generace. Australan Kyrgios, Rakušan Thiem, Francouz Pouille, Belgičan Goffin i další se v posledních letech nápadně přibližovali světové špičce. A tak i rodák z Valašského Meziříčí tušil, že se jeho dosud pevná pozice otřásá. Takže v jednom z rozhovorů pro Český rozhlas také přiznal, že z té situace není ani trochu nervózní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pokud vypadnu elitní desítky, nebude to konec světa, říkal před časem Tomáš Berdych

„To je s tenisem spojené. Člověk se musí snažit dělat věci na sto procent a dělat to každodenně. I když by se mi to nepovedlo na chvíli udržet, tak by to nebyl konec světa. A že bych nad tím nějak zvlášť přemýšlel, tak to určitě ne,“ uvedl Berdych nedávno k situaci, která právě nastala.

Návrat do elitní top 10 se teď rozhodně neztrácí v mlze. Tomáš Berdych má za sebou zřejmě i kvůli zdravotním problémům a komplikacím v letní přípravě pár horších výsledků, ale minimálně na úkor Švýcara Rogera Federera, kterému vypadne dost bodů za neobhájené výsledky na Turnaji mistrů, by se ještě celkem rychle mohl dostat zpátky do desítky.

Malá velká Cibulková. Vítězka Turnaje mistryň nahrazuje centimetry bojovností

Číst článek

Na druhé straně, toto už zřejmě nemusí být hlavní cíl českého tenisty. Vždyť tím, že kvůli věčné touze vyhrát grandslam před časem angažoval takzvaného superkouče, hráče se slavnou minulostí Gorana Ivaniševiće, částečně na svou věčnou spolehlivost rezignoval. Možná si pamatujete nedávná slova chorvatského mentora:

„Budu radši, když Tomáš občas prohraje v prvním kole s někým slabším, ale když pak zase jinde dokáže porazit ty nejlepší.“

To první už Tomáš Berdych párkrát nechtěně splnil, o to druhé a těžší se teď bude pokoušet. A je zřejmě jedno, jestli jako hráč top 10, nebo mimo elitní desítku. Ostatně Goran Ivanišević vyhrál svůj první a poslední grandslamový titul v 31 letech, a to díky volné kartě od pořadatelů Wimbledonu.

Jaroslav Plašil, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme