Revoluce ve Fed Cupu: Tenistky čeká zřejmě nový systém. Kvitové se líbí stávající a změna by ji mrzela

České tenistky se radují s dalšího fedcupového titulu, a už teď se těší, až ho v únoru začnou v Ostravě opět obhajovat. Tím spíš, když může jít na dlouho o poslední utkání v domácím prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České tenistky Barbora Strýcová, Petra Kvitová a Karolína Plíšková | Foto: Filip Jandourek

Ještě příští rok budou tenistky zažívat podobnou atmosféru jako třeba teď ve francouzském Štrasburku, ale jak to bude při závěrečných zápasech v dalších letech, je otázkou.

Lidé z vedení ITF jsou sice opakovaně nadšení, když vidí, jak fanoušci v pořadatelských zemích týmovými duely žijí, na druhou stranu už připravují model se závěrečným turnajem na neutrální půdě, který mohou při kongresu v srpnu 2017 schválit.

Přehrát

00:00 / 00:00

České tenistky dominují už několik let v týmové soutěži, ale za dva roky už možná budou své pozice hájit za jiných podmínek

„Už to bude asi trošku jiné. Já si to užívám tak, jak to je teď. Přeci jenom něco takového jako je Fed Cup, že se hraje doma, nebo venku pro ty lidi. Obecně se mi ten formát líbí, a pokud se to změní, tak mi to bude líto. Na druhou stranu každý má svůj názor a je to náročné dávat Fed Cup do programu, když hrajeme tolik turnajů během roku. Všechno má své pro a proti, ale já jsem ráda, že jsem v generaci, co jsme už zažili ve Fed Cupu všechno,“ řekla Radiožurnálu česká opora Petra Kvitová.

Kdyby tenistky za současné situace hrály závěrečný turnaj pro čtyři nejlepší země, jak o tom ITF přemýšlí, měly by o jeden fedcupový týden v sezoně méně. Jenže o ten by zase mohly přijít, pokud dojde k rozšíření elitní skupiny z 8 na 16 jako je to v mužském Davis Cupu. Takže by stejně moc času v roce neušetřily.

Horší pozice kvůli reprezentaci

„Ten, kdo to nehraje, tak má o dva týdny víc přípravy, o dva týdny víc volno. V tomhle si myslím, že je to nefér,“ připomíná současná jednička Karolína Plíšková nevýhodnou situaci, do které se tenistky, co chtějí hrát Fed Cup, dobrovolně rok co rok opakovaně dostávají.

Navíc za výhry v týmové soutěži nezískávají hráčky body do žebříčku WTA, takže se pak kvůli své touze reprezentovat dostávají i do horší pozice ve svém obvyklém pracovním prostředí. A právě toto by pouhá změna systému nevyřešila, když nebude spojená s nějakou významnou kompenzací.

Je toho dost, o čem se ještě bude do srpna 2017 a kongresu ITF mluvit. Pokud jde o připravovaný nový herní model se závěrečným turnajem v neutrálním prostředí, ten by nemusel ohrozit současné dominantní postavení českých tenistek, může ale hráčky připravit o výjimečné zážitky spojené se zápasy před vlastními fanoušky.

„Holky strašně rády hrají doma před publikem a víme, že ta návštěvnost je výborná. Byl bych hrozně rád, kdybychom mohli hrávat Fed Cup doma,“ uvedl kapitán týmu Petr Pála.

Jaroslav Plašil, Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme